Иако многи сматрају да конзумирање кромпира у сировом стању може изазвати повишену температуру и друге потешкоће, реч је о заблуди.
Конзумирање кромпира у сировом облику је врло здрава и корисна намирница.
Такође је заблуда да његову кору треба обавезно одстранити, јер кора крије многа лековита дејства. Напоменимо, говоримо о љусци здравог, органски узгајаног кромпира.
Оно што јесте опасно јесте незрео кромпир зелене или местимично зелене коре, као и онај који је проклијао.
Опасност се крије у соланину – токсину који настаје у клицама и зеленим деловима кромпира. Али, њега се можете лако решити тако да пре употребе уклоните делове љуске с клицама и позелењелу кору.
Кромпиром против тешких болести
Кромпиров сок је одлично природно средство за лечење гастритиса, једне од најраширенијих болести данашњице. Треба узимати по једну кашику сока разређеног са мало воде, пола сата пре оброка.
У терапији чира желуца и дванаестопалачног црева саветује се свакодневно конзумирање пола децилитра кромпировог сока на празан стомак и по пола децилитра пола сата пре ручка и вечере.
Сок од кромпира има благотворан утицај на снижавање нивоа шећера у крви, као и у лечењу болести плућа и органа за дисање, чак и код тешких оболења као што је емфизем.
Одличан је чистач проблематичне коже, захваљујући антисептичним својствима, будући да има много витамина Ц и скроба, па храни кожу и успорава њено старење.
Ако се кромпир изренда и у облику маске нанесе на лице, очистиће и затегнути кожу, гладећи ситне боре. Такође, помаже у борби против целулита – довољно је кришкама сировог кромпира редовно масирати критична места.
Припрема сока
Веома је једноставно направити сок од кромпира. Најприје добро оперите кромпир и са њега уклоните клице и зелене делове коре. Потом га изрендајте, ставите у ланену крпу и исцедите сок (можете га исцедити и у соковнику).
Сок увек пити свеже направљен, а ради побољшања укуса можете га помешати са воћем и поврћем по избору.