Уколико ове намирнице сведите на минимум, организам ће вам рећи хвала.
Шта можете, а шта не бисте смели да једете када су високе температуре? Нутриционисткиња Џесика Вилсон упозорила је на опасности од одеђених намирница током врућине.
У региону су екстремно високе температуре, све је више позива Хитној помоћи, несвестице, потпуни колапс организма, скок крвног притиска само су неке од тегоба које пријављују.
Лекари су саветовали како да се заштитите од врућина, избегнете сунчаницу и топлотни удар, а поред појачаног уноса воде, прозрачне гардеробе и првенствено избегавања да се буде напољу у периоду од 10х до 17х, веома је важно и шта једете.
Америчка нутриционисткиња Џесика Вилсон објаснила како да преживимо летњу врућину, на коју храну треба да обратимо пажњу, чега да смањимо унос, а шта у потпуности да избацимо.
- Треба пити више зеленог и биљног чаја, воде са лимуном или ђумбиром, бистрих воћних и напитака од шумског воћа али без шећера, као чисте воде. Ово је неопходно да би се надокнадио губитак течности у телу. Не препоручује се да се једе месо када је вруће јер се његова влакна тешко варе. Од протеина бих препоручила рибу, јаја и млечне производе са малим процентом масти, отприлике 10-15 одсто. Једите више поврћа, воћа, бобица и зелениша. Слаткише, а овђе се убраја и сладолед, требало би смањити. То је про-инфламаторна храна која утиче на раст крвног притиска и развој упалних процеса - каже Џесика.
Кафу можете да пијете када је вруће, али никако не треба да претерујете. Више од три или четири шоље дневно није добро. Избегавајте и квас јер садржи шећер и иритира стомак.
А шта је са алкохолом, да ли је он дозвољен?
- Хладна алкохолна пића, укључујући пиво и данас популарни сајдери, нису добра опција ако желите да се расхладите. Било који алкохол, посебно када је напољу врело, подиже крвни притисак и врши додатно оптерећење на срце које се већ бори са радом на високој температури. На овај начин ћете повећати ризик од срчаног или можданог удара - закључује нутриционисткиња.