После напорног радног дана, већина само жели да се баци на кауч и мало одрема, али шта поподневна дремка чини нашем телу?
Вероватно прво што помислите када је реч о поподневној дремци је да она и није добра за организам, али једноставно не можете да јој одолите. Међутим, истраживања су показала да временски ограничене дремке могу да буду одличне по организам, пре свега на мозак.
Прочитајте још: ОПРЕЗ! Ево како да избегнете лажно есенцијално уље: Један тест решава дилему!
Ево како различито временско трајање дремке утиче на вас.
Најенергичнији ћете бити ако дремате од 10-20 минута или сат и по.
Дремка од 10 до 20 минута
Ова "енергична" дремка је идеална за подизања енергије и концетрације/пажње. Дужина сна није довољна да тело упадне у РЕМ фазу, па је због тога организму лако да пређе у будно стање након буђења. То значи да након кратке дремке можете одмах да се бавите озбиљним активностима које захтевају вашу пажњу и концентрацију.
Пола сата
Истраживања су показала да дремање од 30 минута ставља ваше тело у осећај као да сте мамурни и након буђења ће бити потребно да прође још пола сата, пре него што осетите да сте се одморили и пре него што се осетите стабилно и способно за наставак активности.
Фото: Пиксабеј
Сат времена
Ова дужина сна је најбоља за побољшање памћења чињеница, лица и имена. Ради се о дубокој фази сна која укључује споре таласе. Негативна страна овог сна је што ћете се осећати "гроги" по буђењу.
Прочитајте још: Да ли знате која је ово биљка? Њено уље је једно од најмоћнијих бораца против бактерија, гљивица и вируса! (РЕЦЕПТ)
Сат и по
Ово је пун циклус сна, што значи да су лакше и дубље фазе, укључујући РЕМ фазу, стигле до дела у којем се јавља сан. Сан од 90 минута побољшава емоционално и процедурално памћење (вожња бицикла, свирање клавира) и креативност. Овом дужином сна избегавате инерцију повезану са сном и због тога ће вам бити лакше да се пробудите.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУК