Posle napornog radnog dana, većina samo želi da se baci na kauč i malo odrema, ali šta popodnevna dremka čini našem telu?
Verovatno prvo što pomislite kada je reč o popodnevnoj dremci je da ona i nije dobra za organizam, ali jednostavno ne možete da joj odolite. Međutim, istraživanja su pokazala da vremenski ograničene dremke mogu da budu odlične po organizam, pre svega na mozak.
Pročitajte još: OPREZ! Evo kako da izbegnete lažno esencijalno ulje: Jedan test rešava dilemu!
Evo kako različito vremensko trajanje dremke utiče na vas.
Najenergičniji ćete biti ako dremate od 10-20 minuta ili sat i po.
Dremka od 10 do 20 minuta
Ova "energična" dremka je idealna za podizanja energije i koncetracije/pažnje. Dužina sna nije dovoljna da telo upadne u REM fazu, pa je zbog toga organizmu lako da pređe u budno stanje nakon buđenja. To znači da nakon kratke dremke možete odmah da se bavite ozbiljnim aktivnostima koje zahtevaju vašu pažnju i koncentraciju.
Pola sata
Istraživanja su pokazala da dremanje od 30 minuta stavlja vaše telo u osećaj kao da ste mamurni i nakon buđenja će biti potrebno da prođe još pola sata, pre nego što osetite da ste se odmorili i pre nego što se osetite stabilno i sposobno za nastavak aktivnosti.
Foto: Piksabej
Sat vremena
Ova dužina sna je najbolja za poboljšanje pamćenja činjenica, lica i imena. Radi se o dubokoj fazi sna koja uključuje spore talase. Negativna strana ovog sna je što ćete se osećati "grogi" po buđenju.
Pročitajte još: Da li znate koja je ovo biljka? NJeno ulje je jedno od najmoćnijih boraca protiv bakterija, gljivica i virusa! (RECEPT)
Sat i po
Ovo je pun ciklus sna, što znači da su lakše i dublje faze, uključujući REM fazu, stigle do dela u kojem se javlja san. San od 90 minuta poboljšava emocionalno i proceduralno pamćenje (vožnja bicikla, sviranje klavira) i kreativnost. Ovom dužinom sna izbegavate inerciju povezanu sa snom i zbog toga će vam biti lakše da se probudite.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUK