Током јаких врућина, многи се питају како је најбоље да ради клима уређај - да ли је боље да га повремено укључујемо или да ради стално? Желимо да нам буде пријатно у стану или на послу, али је важно и да се уштеди на рачунима за струју.
У принципу, најбоље је да се клима уређај повремено укључује, то смањује потрошњу енергије и рачуне за струју. Клима уређаји троше доста струје када раде континуирано.
Такође, клима уређаји који раде стално брже се хабају, па повремено искључивање може да продужи њихов век трајања. Међутим, то не значи да рука треба да вам је стално "на даљинском управљачу". Идеално је да поставите термостат на одговарајућу температуру па ће уређај сам регулисати свој рад. То значи да је клима уређај стално укључен, али се активира повремено.
Уколико сте међу онима који бирају 17Ц степени, знајте да то није у складу са саветима произвођача. Саветује се да клима не буде подешена на мање од 20Ц степени, а неки чак иду и дотле да препоручују 24-26°Ц током лета. Ово се сматра енергетски ефикасном температуром која одржава простор пријатним.
Такође, редовно чишћење и сервисирање клима уређаја побољшава његову ефикасност и продужава век трајања. То укључује чишћење филтера, провера расхладног средства и чишћење кондензатора.
Не треба избацити из употребе помало заборављене вентилаторе - они помажу у циркулацији хладног ваздуха, што омогућава да клима уређај ради мање.
Наравно, важно је да простор има добру изолацију како би се спречило продирање топлог ваздуха споља и задржавање хладног ваздуха унутра. То укључује заптивање прозора и врата.
Подразумева се да користите завесе или ролетне. Спустите их током најтоплијих делова дана како бисте смањили улазак топлоте кроз прозор. Многи клима уређаји имају ноћни режим који смањује потрошњу енергије током ноћи док спавате, али одржава пријатну температуру. Прочитајте и која је најбоља температура за спавање - у спаваћој соби.
(Лепа и срећна)
БОНУС ВИДЕО