Да бисте додатно успорили темпо оброка, познати доктор Мајкл Мозли сугерише да између залогаја попијете гутљај воде
Он тврди да не само оно што једемо, већ и начин на који једемо може смањити шансе за вишак килограма и развој дијабетеса типа 2. Брзо једење може допринети повећању телесне тежине јер утиче на ослобађање хормона који потискују глад.
Др Мозли објашњава да спорије једење даје телу више времена да сигнализира мозгу да је довољно хране унесено. Наиме, храна обично потребно око 30-40 минута да стигне из стомака до танког црева, где се налазе рецептори који осећају долазак хране. Он цитира студију из 2018. године која је обухватила скоро 60.000 испитаника, показујући да је код оних који спорије једу 42% мања вероватноћа да ће постати гојазни.
Даље, истиче студију из 2023. коју је спровео професор Tim Spector и тим за исхрану Зое, која је открила да људи који брзо једу често конзумирају више хране и имају повишен ниво шећера у крви. Др Мозли саветује да се оброци конзумирају за столом уместо стојећи, испред телевизора или док се хода.
Такође, истиче да домаћи оброци нису само богатији влакнима у поређењу са ултра-прерађеном храном, већ захтевају и више времена за жвакање и уживање. Додајући, препоручује да попијете гутљај воде између залогаја како бисте додатно успорили темпо оброка.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ