Da li je telefon vaš stalni pratilac, sve do spavanja?

Novo istraživanje iz Norveške pokazalo je da više vremena ispred ekrana u krevetu značajno povećava verovatnoću nesanice. Konkretno, sat vremena provedenog pred ekranom u krevetu povećao je rizik od nesanice za skoro 60 procenata i smanjio trajanje sna za oko pola sata, prenosi Everyday Health.
- Posebno nas je zanimalo da li će društveni mediji – zbog svoje interaktivne i potencijalno emocionalno stimulativne prirode – imati jaču povezanost sa lošim ishodima sna nego druge aktivnosti na ekranu - kaže autor studije dr Borgi Sivertsen, viši istraživač na Norveškom institutu za javno zdravlje u Bergenu.
- Iznenađujuće, otkrili smo da je najvažnije ukupno vreme ispred ekrana u krevetu, a ne vrsta aktivnosti - kaže dr Sivertsen.
Problemi sa spavanjem rastu kako vreme pred ekranom raste
Sivertsen i njegove kolege analizirali su odgovore na anketu više od 45.000 odraslih od 18 do 28 godina. Učesnicima je postavljeno pitanje da li koriste telefone nakon odlaska u krevet, koliko dugo i koliko noći nedeljno. Zatim su identifikovali svoje uobičajene aktivnosti na ekranu: gledanje emisija ili filmova, igranje igrica, društvene mreže, surfovanje internetom, slušanje zvuka kao što su podkasti ili čitanje.
Nesanica je definisana kao problem sa spavanjem i problem sa pospanošću tokom dana najmanje tri puta nedeljno tokom najmanje tri meseca. Rezultati su pokazali da je jednočasovno povećanje vremena ispred ekrana u krevetu povezano sa 59 odsto većim rizikom od nesanice i 24 minuta manje od ukupnog sna u proseku.
- Vreme pred ekranom pred spavanje aktivira um - kaže Višeš Kapur, direktor medicine spavanja na Univerzitetu Vašington u Sijetlu.
- Ako pojedinac konzumira sadržaj koji je veoma interesantan, može odložiti odlazak na spavanje, ili ako je sadržaj uznemirujući ili izaziva anksioznost, to bi moglo otežati proces uspavljivanja. Plavo svetlo sa ekrana takođe može da podstakne budnost. Plavo svetlo sa ekrana potiskuje proizvodnju melatonina, hormona neophodnog za pokretanje spavanja - kaže Nitun Verma, lekar za spavanje i portparol Američke akademije za medicinu spavanja.
BONUS VIDEO