Нема опасности од тога да ћете унети превише јода у организам
Пре много година јод је коришћен у лечењу многих болести, али развојем фармацеутске индустрије и појавом скупих лекова та јефтина и делотворна терапија потиснута је у заборав.
Доктор Гери Ворен истиче да је кључно повећати унос јода који је одговоран за функционисање нашег организма у целости. Пошто га организам не производи, јод морамо свакодневно уносити.
Најбољи извори јода су алге, морска риба, морски плодови и јодирана со.
Алге су пуне природног јода и садрже око 232 мцг по порцији. Генерално, морски плодови су добар извор јода. Бакалар је посебно богат овим есенцијалним минералом. Једна порција бакалара садржи отприлике 158 мцг јода, што задовољава РДИ за већину одраслих. Иако ракови садрже мање јода од других морских плодова и даље пружају 26–50 мцг у порцији од 100 г. Пошто је туњевина маснија риба од других врста, садржи мање јода, 17 мцг по порцији.
Класична кухињска со је доступна са и без јода, а многе популарне соли, попут морске соли и ружичасте хималајске соли не садрже јод. Додавање соли у храну може повећати ризик од других здравствених проблема као што су висок крвни притисак и болести срца, тако да се препоручује опрез приликом кориштења. Ако одлучите да додате со, уверите се да је означена као „јодирана“.
Јод је веома важан за здравље јер:
– природни је антибиотик и антивиротик
– помаже у превенцији многих болести
– осигурава правилан рад штитне жлезде и имуног система
– побољшава менталну бистрину и смирује нервни систем
Светска здравствена организација препоручује да одрастао човек, да би измирио дневне потребе за јодом треба да уноси око 150 мцг јода, али се превентивно дејство постиже тек уношењем већих колична. Опасности од тога да ћете унети превише јода нема, јер не треба заборавити да људи у Јапану конзумирају дневно 12 мг јода, што је десетоструко више од препоруке СЗО.
Лепота и здравље долазе изнутра, веома је важно шта уносите у свој организам храном и водом.