Слепо црево има важну функцију у организму иако се, до сада, мислило да је небитно.
Уколико вам је одстрањено слепо црево, с времена на време би требало да пијете пробиотике и нарочито јогурт, јер овај "некорисни" орган, ипак, има своју функцију.
Прочитајте још: У РУСИЈИ се штите од КОРОНЕ леком који кошта 150 ДИНАРА
Доктор Драган Гуњић, хирург Прве хируршке клинике у Београду, каже да слепо црево има своју улогу у имунолошком систему:
Слепо црево је битно, јер размножава корисне бактерије које настањују цревну флору.
- Овај орган обично се сматра небитним, јер је током развоја закржљао, а због његове цевасте структуре, представља одличан терен за размножавање бактерија које нормално настањују цревну флору, што може да има кључну одбрамбену улогу код неких цревних инфекција, као својеврстан резервоар "добрих" бактерија - објашњава др Гуњић.
Пијте јогурт, веома је користан Фото: А. М.
Акутна упала слепог црева, која је праћена болом, повишеном телесном температуром и отежаним кретањем, по правилу се решава одстрањивањем овог органа - апендектомијом.
- После одстрањивања слепог црева, пацијент може да има одређене тегобе као последицу поремећене цревне флоре, тако да употреба пробиотика може да буде од користи у оваквим стањима - каже др Гуњић.
После операције човек има поремећену "флору".
Али, свакако апендектомија не подразумева неопходност узимања ових супстанци редовно и трајно.
Слепо црево (apendiks vermicularis) јесте цревуљак, израслина у виду црева, дужине око осам центиметара и дебљине око седам милиметара.
Прочитајте још: Потврђено! Од тога како ХОДАТЕ зависи да ли ћете се заразити КОРОНОМ - постоји ОБЈАШЊЕЊЕ
У слепом цреву се "производе" добре бактерије и засада је то једина његова позната улога, мада многи тврде да слепо црево уопште нема активну улогу у организму. Када се поремети равнотежа бактерија у слепом цреву, може да дође до инфекције и појаве слузи која може да зачепи спој са дебелим цревом.