Да ли сте знали да постоје природни антисептици?
Природни антисептици су прехрамбени производи који садрже гликозиде, танине или фитонциде. Уз њихову помоћ, производи са бактериостатским ефектом инхибирају раст и репродукцију микроорганизама.
Прочитајте још: Послушајте ове савете и третмани вам неће бити потребни: Откривамо како би требало да изгледа ваша ИСХРАНА
Рукола
Рукола је позната у нашој земљи не тако давно, али је брзо стекла популарност. Сада се продаје у било које доба године. Помало горког укуса, биљка садржи фитонциде, гликозиде и етерична уља која помажу организму у борби против бактерија и вируса. На бази руколе можете припремити разне салате. Помешајте га са другим зачинским биљем, као што је корен, додајте парадајз и авокадо и зачините маслиновим уљем. Рукола одлично иде уз јела од меса и рибе. Поред тога, можете додати неколико стабљика у јела од јаја.
Прочитајте још: Откривамо 5 начина како да пијете више воде дневно
Ананас
Егзотично воће, поред залиха витамина, садржи адстрингенте који помажу организму да се носи са микроорганизмима. Поред тога, ананас садржи ензим бромелаин, који помаже у варењу протеина. Ананас понекад вреди додати вашој исхрани. Можете га само додати у воћне салате и направити, на пример, пилетину са пиринчем и ананасом. Будите опрезни, јер ананас може појачати дејство антибиотика.
Цимет
Прочитајте још: Чаробни напитак за мршављење, јачање имунитета и чишћење црева: Помешајте ове две намирнице
Ароматични зачин не само да даје јелима укус и мирис, већ има и антиинфламаторно и антибактеријско дејство. Ово се дешава поново због есенцијалног уља - у цимету је еугенол. Обично се цимет додаје у пецива, а такође се зачини кафом и куваним вином. Главна ствар је да не мешате прави зачин са сурогат. У свету су популарне две врсте цимета - цејлонски и касија. Прво "тачно": расте углавном на Шри Ланки и јужним регионима Индије. Цејлонски цимет има корисна својства и много је скупљи од свог конкурента. Али касија, која се у продавницама представља као цимет, не само да нема антибактеријска својства, већ садржи и кумарин, који је прилично токсичан и изазива разне болести.
Лимун
Прочитајте још: Послушајте ове савете и третмани вам неће бити потребни: Откривамо како би требало да изгледа ваша ИСХРАНА
Није узалуд да нам цитруси прво падају на памет са прехладом. Кора лимуна садржи фитонциде, због којих је позната по својим антисептичким својствима: уништава микробе и има антиинфламаторно дејство. Поред тога, лимун је право складиште витамина (Ц, А Б1, Б2, Д и П). Постоји много опција за коришћење: поспите је рибљим јелима, салатама, додајте у пецива или чај. Само имајте на уму да лимун губи своја корисна својства у кључалој води. Немојте га одмах додавати у чај, сачекајте да се мало охлади.
Лук
Лук се такмичи само са белим луком када је у питању заштита од вируса и бактерија. Наравно, све ово није без разлога: заиста садржи природне антисептике - испарљиве. Поврће сјајног укуса убија патогене микроорганизме, побољшава имунитет и помаже у чишћењу крви. Додајте лук у салате, грицкалице и супе - помаже у борби не само против вируса прехладе, већ и микроба, укључујући стрептококе.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ