Ускоро ће се појавити маслачак, а почетак пролећа је време када се бере и прави салата.
У природи ће се ускоро појавити маслачак, а његови млади листови многима могу да буду лек. Ова биљка повољно делује на бубреге, бешику, панкреас, желудац, црева и крв, а сматра се једним од најсигурнијих и најважнијих биљних лекова за јетру.
Прочитајте још: Руски лекар ЛАЗАРОВ: Госпина трава помаже код ОНКОЛОШКИХ ОБОЉЕЊА
Листове маслачка најбоље је да припремате као салату и уживате у укусном оброку који по витаминском богатству надмашује спанаћ и парадајз. Због високог садржаја инсулина маслачак се посебно препоручује дијабетичарима.
Берите их пре него што маслачак процвета.
Најбоље је да листове маслачка берете пре него што биљка процвета, јер након тога развија горак укус, који је многима непријатан.
Једите у салати само горње листове, доњи су горки.
Горчину можете да избегнете и ако једете само горње делове листова. Након што маслачак процвета, обично крајем лета, појављују се нови млади листови, који се такође могу сакупљати. Стабљике маслачка најбоље су док биљка цвета. Ретко се користе као храна, али сок исцеђен из њих може да уклони брадавице.
Прочитајте још: РУСКИ кардиолог Михајлович открива тајну дуговечности СРБИМА: Шест вежби за ЗДРАВУ КИЧМУ и у десетој деценији живота
По рецептури аустријске траварке Марије Требен стабљике маслачка користе се у борби против хроничне упале јетре (пет-шест стабљика на дан) и дијабетеса (десет комада на дан). Такве терапије трају три недеље, али нема научних истраживања која би потврдила њихову ефикасност.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ