Екстремни ниво "пријатељске ватре" антитела у имуном систему могао би да покрене озбиљне симптоме корона вируса и проузрокује такозвани "дуги Ковид", тврде научници.
Пацијенти са корона вирусом имају велики број "аутоантитела" у крви која блокирају антитела која се боре против корона вируса и нападају неколико подручја, укључујући мозак, крвне судове и јетру.
То би могло да објасни зашто неки оболели од Ковида имају дуготрајне симптоме - попут умора, недостатка даха и проблема са мозгом, показало је ново истраживање, преноси "Даилy Маил".
Прочитајте још: "Не дајте да вас лажу, читајте до краја!": Српска научница објавила ДЕТАЉНУ АНАЛИЗУ САСТОЈАКА ФАЈЗЕРОВЕ ВАКЦИНЕ
Истраживачи са Универзитета Јејл пребројали су број "аутоантитела" у крви код 194 здравствена радника који су били позитивни на корона вирус и упоредили резултате са 30 здравих радника. Открили су да здрави људи имају много мање аутоантитела од оних који су имали вирус.
Друга серија тестова открила је да су људи са више аутоантитела - који нападају исте органе за које се зна да их оштећује Ковид - имали теже симптоме корона вируса.
Прочитајте још: Црвенило, пецкање и "играње" ока може да буде симптом ОПАКЕ болести
Научници страхују да би негативни ефекти "пријатељске ватре" могли да потрају дужи временски период узрокујући тако дуги ковид.
Пројекат који је спровео центар Тхе Нортх Бристол НХС Труст, а који је проучавао дугорочне ефекте корона вируса, показао је да је од укупно 110 пацијената који су се прегледали три месеца након опоравка, чак 74 одсто и даље имало неки симптом.
Прочитајте још: Размишљали сте да престанете да пијете кафу? Ово могу бити последице
"Пацијенти са Ковидом-19 праве аутоантитела која заправо ометају имуни одговор на вирус. Верујемо да су она штетна за пацијенте са корона вирусом. Како опстају дужи временски период, могуће је да могу да допринесу развоју дуготрајне болести", рекао је Арон Ринг, имунобиолог и један од аутора студије.
Антитела су протеини који се боре против болести, а које имуни систем ствара и складишти да би се у будућности борио против "нападача" у виду вируса.
Прочитајте још: Шта ће вам се десити ако попијете лек којем је истекао рок трајања?
С друге стране, аутоантитела гађају генетски материјал из људских ћелија, уместо самог вируса, односно нападају сопствене ћелије, ткива и органе тела.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ