Спанаћ је без сумње једна од најздравијих намирница.
Треба водити рачуна о томе да је приликом његове конзумације најбоље припремити онолико колико ћемо га и појести јер се подгревање спанаћа никако не препоручује.
Спанаћ спада у групу лиснатог поврћа које садржи релативно висок ниво нитрата, које ресорбује из земље преко корена.
Прочитајте још: Доручак, ужина или вечера: ХРСКАВА ПИТА са сиром и куленом која ће вас одушевити (ФОТО/ВИДЕО)
Када спанаћ одстоји, посебно ако је термички обрађен, количина нитрата се повећава, а они се у куваном спанаћу процесом врења претварају у нитрите. Они су опасни јер се у организму спајају с аминима и стварају високо канцерогене спојеве које називамо нитрозоаминима, објаснила је нутрициониста Дагмар фон Крам.
Ако само кратко подгрејете спанаћ непосредно пре конзумирања, не морате да се бринете, рекла је фон Крам, упозоривши да се то не односи на сасвим малу децу, код које у најекстремнијем случају последица може бити гушење.
Остаци куваног спанаћа не смеју се чувати на собној температури. Одмах их треба ставити у фрижидер. Непосредно пре конзумирања само га накратко подгрејте. Заправо је најбоље припремити само онолико спанаћа колико се може појести за један оброк.
Прочитајте још: У овоме је ЦАКА! Никада не треба да чекате да ОСЕТИТЕ ГЛАД и ИЗГУБИЋЕТЕ КИЛОГРАМЕ
Спанаћ се може јести сиров, као салата. Богат је витамином А, Ц и бета-каротеном и фолном киселином. Ово поврће дуго се сматрало најбољим извором гвожђа, што је нетачно јер га у спанаћу нема у великим количинама. Дакле, од конзумације спанаћа не можемо да очекујемо већу корист у лечењу анемија.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ