Топлотни удар или сунчаница главни су непријатељи током летњих високих температура
Приликом високих температура, које су из године у годину све неподношљивије, многи људи ризикују при сваком неадекватном и заштићеном изласку на сунце, да добију сунчаницу или топлотни удар.
Прочитајте још: Три разлога нас чине уморним, а да нисмо свесни
Сунчаница
Сунчаница настаје излагањем главе, а посебно потиљка, високој температури, односно утицају сунчеве топлоте. Уколико несмотрено излажемо главу утицају сунца температура у нашој глави се знатно повећава. Тело ће покушати да расхлади мозак на тај начин што ће више хладне крви упућивати у главу. Тиме долази до проширења крвних судова мозга и до наглог повећања његове запремине, што условљава појаву симптома који су јако слични потресу мозга и нису нимало безазлени. Озбиљни случајеви сунчанице могу се завршити несвестицом па и коматозним стањем.
Симптоми сунчанице
главобољом,
кожа је сува,
стално повећање телесне температуре.
вртоглавица,
немир,
поспаност
повраћање
Уколико не одреагујете на време на ове симптоме, може доћи до зујања у ушима, поремећаја вида, па лај и несвестице
Уколико осетите симптоме одмах је потребно урадити следеће
сести у хладовину/или у расхлађену затамњену просторију
раскомотите одећу
лагано се поливајте водом или стављате хладне облоге на потиљак главе
Заштита од сунчанице
Може се спречити одевањем које је примерено климатским условима. Главу треба заштитити прозрачном капом или шеширом, а тело лаганом и прозрачном одећом.
Топлотни удар
Исто као и сунчаница може настати приликом превеликог излагања сунцу. ТоТоплотни удар настаје као резултат, често наглог, прекомерног повећања телесне температуре и немогућности организма да температуру одржи у нормалним границама. Обично се јавља када је повећана влажност ваздуха у време летњих спарина, јер је у таквим условима отежано знојење и природно хлађење организма.
Симптоми топлотног удара
малаксалост
грчеви
главобоља
вртоглавица
малаксалост
грчеви
жеђ
слабост
У случају топлотног удара, као и код сунчанице, мора се интервенисати и одмах почети са расхлађивањем. Унесрћеног треба склонити у хладовину, скинути му одећу и обилно га расхлађивати хладном водом. Истовремено је потребно одмах позвати хитну помоћ.
Прочитајте још: Од "бежања урина" пати 350.000 жена у Србији, а терапија је на дохват руке
Заштита од топлотног удара
Топлотни удар, може се спречити одевањем које је примерено климатским условима. Главу треба заштитити прозрачном капом или шеширом, а тело лаганом и прозрачном одећом.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ