Стручњаци истичу да је неопгодно да се током врелих летњих дана морамо на адекватан начин заштити од топлоте!
Лето нам је коначно стигло, а температуре постају јако високе, зато педијатри упозоравају све родитеље да морају предузети одређене мере како би заштитили своје малишане од сунца, јер су врло осетљиви на изложеност зрака. Дечја кожа је неупоредиво нежнија и много више подложнија сунчаници у односу на одрасле особе.
Шта је сунчаница?
Дуже излагање главе сунцу доводи до сунчанице, посебно када је потиљак директно на високој температури и под утицајем сунчеве топлоте. Наше тело се хлади радом кардиоваскуларног система и знојењем. Како би знојење било ефикасније за време великих врућина кроз кожу протиче знатно већа количина крви која хлади тело и тако штити своје најважније органе, посебно мозак.
Ако несмотрено излажемо главу утицају сунца, температура у глави се знатно повећава. Тело настоји да расхлади мозак тако што више хладне крви упућује у главу. Тиме долази до ширења крвних судова мозга и до наглог поваћања његове запремине. То утиче на појаву симптома који су јако слични потресу мозга и нису нимало безазлени. Озбиљни случајеви сунчанице се могу завршити несвестицом па и коматозним стањем.
Симптоми који се никако не смеју игнорисати су:
- умор, поспаност
- слабост
- главобоља
- мучнина
- повишена температура
- сува и црвену кожа
- вртоглавица, несвестица
- осећај немира
- повраћање
- зујање у ушима, поремећај вида
- пулс је убрзан, а дисање плитко и убрзано
- повећано знојење путем ког се губи знатна количина течности и минерала, нарочито калијума, који је веома важан за све биохемијске процесе у организму, посебно у мозгу
Особу са оваквим симптомима морамо одмах сместити у хладовину или у расхлађену, затамњену просторију и раскомотити је. Важно је постепено расхлађивање лаганим поливањем водом и стављањем хладних облога са ледом на потиљак и главу све док се температура не врати у нормалу.
Телесну температуру требало би стално контолисати, те уколико не спада, попити одговарајући лек за снижавање. Педијатри, такође, препоручују туширати дете млаком водом. Човеку погођеном сунчаницом треба давати хладне напитке, али никако кафу и алкохол. У тежим случајевима губитка свести, појаве конфузије и поспаности потребно је што пре позвати лекара.
Код неке се деце може бити уочена нагла промена расположења, а овај знак родитељи врло ретко повезују са сунчаницом. Међутим, у већини случајева симптоми су лаганији.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ