Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Како заштитити кућног љубимца током лета: Врућине су најопасније за псе ових раса

Пси немају добро развијене механизме терморегулације као људи па је код њих топлотни много чешћи, а последице могу бити и фаталне.

1722942442_3708f0d960961b2277e2b592a37ed7b88a1d23ad.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Он је могућ код свих паса, али најугроженије су свакако животиње дуге длаке и тзв. брахиоцефаличне расе (са пљоснатим носом и кратком њушком).

У ризичну групу спадају и гојазни пси, као и стари пси с хроничним болестима срца и плућа.

Како препознати топлотни удар код пса?

Животиња тада имају повишену телесну температуру (често изнад 40°Ц), убрзано дахће, отежано се креће или само лежи, дезоријентисана је, појачано слини, итд.

Шта урадити?

– Топлотни удар може се спречити тако да за великих врућина никад пса не остављамо у аутомобилима, чак ни у хладу с  отвореним прозором.

– Активност треба ограничити на хладније доба дана, нарочито ако имамо животиње које спадају у ризичне групе. Увек уз себе морамо имати довољно воде.

– Уколико водимо псе на плажу, купање ће помоћи при хлађењу, али  свакако изаберите плажу на којој ће бити довољно хлада.

– Ако је дошло до топлотног удара животињу одмах треба пребацити у хладну просторију, дати јој воде, намочити шапе и што пре потражити ветеринарску помоћ.

– Псима тада НЕ смете давати скроз ледена вода нити их треба прскати јако хладном водом јер то може имати сасвим супротан ефекат.

Према истраживању, на псе са пљоснатим лицем; попут нпр. булдога или чиваве; лети треба посебно пазити јер имају чак 17 пута веће шансе да доживе топлотни удар, пише Метро.

Булдог, француски булдог и мопс имају кратке њушкице с којима им је теже да кратко усишу и тако се хладе па је код њих ризик од топлотног удара већи, а због грађе лобање често имају и брацхyцепхалиц синдром што значи да се лако прегревају јер немају добар систем за расхлађивање.

Због тога пси који имају малу лобању и кратку њушку не би смели дуго да бораве на сунцу и врућинама, саветују британски научници, а највише требају пазити власници врсте Чау чау (цхоw цхоw) која има 17 пута већ ризик од топлотног  удара него нпр. лабрадор.

– Пси су задихани када покушавају да се расхладе, а то је без правилног носа неефикасно; па си јаким дахтањем чак и подижу температуру тела – објашњава ауторка истраживања и ветеринарка Емили Хол.

Ово истраживање такође је показало да власници ових паса често не знају да им је љубимац у опасности па их не воде довољно често на ветеринарски преглед.  Уз споменуте, веће шансе за топлотни удар имају и пси прекомерне телесне тежине односно гојазни пси, за које ветеринари као начин очувања здравља саветују разне дијете и прилагођене исхране.

Како је и ово истраживање показало, изузетно је важно знати све карактеристике расе коју одлучите да узмете за љубимца, како би могли да му пружите најбољу могућу негу, али и спречите развој неких болести и стања којима су подложни.

(Крстарица)

 

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas