Углавном купујемо лимун, а лимете се ретко кад и сетимо. Поред лимуна она је заборављена, али доносимо вам разлоге због којих ово јужно воће треба да уврстите у своју исхрану.
Лимета припада цитрусима и потиче из југоисточне Азије. Ово воће зелене боје и нешто мање од лимуна. У шали се често каже да је она лимунова млађа и слађа сестра.
Прочитајте још: Да ли сте чули за ЦРНУ ЛИМУНАДУ? Откривамо шта она чини за наш ОРГАНИЗАМ
1. Лиметина кора утиће на успоравање старења коже
Корица ове зелене воћке садржи састојак који кочи производњу меланина. Овај пигмент који даје боју кожи се може, с годинама и излагањем УВ зракацима смањити и оставити тамне трагове на кожи.
Прочитајте још: Да ли знате када је ПРАВО време за ПРВУ ЈУТАРЊУ КАФУ?
2. Лимета има антиканцерогена својства
Лековити спојеви у лимети спречавају рак дебелог црева, желуца и крви. Иако тачан механизам није познат, научници су примијетили да антиоксиданси из лимете уништавају станице карцинома. Лимунада од лимете се задржава дуже у крвотоку јер садржи више слободних радикала од зеленог чаја или тамне чоколаде.
3. Лиметин сок може спречити настанак бубрежних каменаца
Сок припремљен од ове воћке садржи више лимунске киселине од наранџе или грејпа. Лимунска киселина је природни састојак који спречава стварање бубрежних каменаца састављених од кристализираног калцијума. Најбоље је да исцедите свеж сок и помешате га са водом.
Прочитајте још: Спречава камен у бубрегу: Ова намирница је извор здравља и енергије
4 Лиметом снижава холестерол
Истраживања су показала да флавоноид хесперидин откривени у лимети може снизити холестерол и триглицериде.
Како да правилно исцедите лимету
Лимун се сече на пола и на тај начин цедимо и добијамо сок, али код лимете је другачије. Лимету је потребно исећи на мање делове, најбоље је да је поделимо на четвртине.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ