Uglavnom kupujemo limun, a limete se retko kad i setimo. Pored limuna ona je zaboravljena, ali donosimo vam razloge zbog kojih ovo južno voće treba da uvrstite u svoju ishranu.
Limeta pripada citrusima i potiče iz jugoistočne Azije. Ovo voće zelene boje i nešto manje od limuna. U šali se često kaže da je ona limunova mlađa i slađa sestra.
Pročitajte još: Da li ste čuli za CRNU LIMUNADU? Otkrivamo šta ona čini za naš ORGANIZAM
1. Limetina kora utiće na usporavanje starenja kože
Korica ove zelene voćke sadrži sastojak koji koči proizvodnju melanina. Ovaj pigment koji daje boju koži se može, s godinama i izlaganjem UV zrakacima smanjiti i ostaviti tamne tragove na koži.
Pročitajte još: Da li znate kada je PRAVO vreme za PRVU JUTARNJU KAFU?
2. Limeta ima antikancerogena svojstva
Lekoviti spojevi u limeti sprečavaju rak debelog creva, želuca i krvi. Iako tačan mehanizam nije poznat, naučnici su primijetili da antioksidansi iz limete uništavaju stanice karcinoma. Limunada od limete se zadržava duže u krvotoku jer sadrži više slobodnih radikala od zelenog čaja ili tamne čokolade.
3. Limetin sok može sprečiti nastanak bubrežnih kamenaca
Sok pripremljen od ove voćke sadrži više limunske kiseline od narandže ili grejpa. Limunska kiselina je prirodni sastojak koji sprečava stvaranje bubrežnih kamenaca sastavljenih od kristaliziranog kalcijuma. Najbolje je da iscedite svež sok i pomešate ga sa vodom.
Pročitajte još: Sprečava kamen u bubregu: Ova namirnica je izvor zdravlja i energije
4 Limetom snižava holesterol
Istraživanja su pokazala da flavonoid hesperidin otkriveni u limeti može sniziti holesterol i trigliceride.
Kako da pravilno iscedite limetu
Limun se seče na pola i na taj način cedimo i dobijamo sok, ali kod limete je drugačije. Limetu je potrebno iseći na manje delove, najbolje je da je podelimo na četvrtine.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU