Риба и производи од рибе главни су састојци посне трпезе која је сада, у време слава, најпопуланија.
Међутим, стручњаци упозоравају на неке прикривене опасности које се крију у овим намирницама а које могу изазвати инфекције и озбиљне здравствене проблеме.
Веома је важно правилно припремати и чувати рибу како би се смањио ризик од уноса паразита који могу да буду присутни у овој намирници. Међу најчешћим инфекцијама изазваним овим паразитима налазе се описторхијаза, анисакидоза, дифилоботријаза...
Ове паразитске болести наносе озбиљну штету здрављу, а прилично често се дешава да прерасту у хроничне па да изазову тешке компликације које воде у инвалидитет. Није искључено ни да дође до смртног исхода.
Описторхијаза
Ово је најчешћа врста хелминтијазе (обољење проузроковано инфекцијом цревним глистама) повезана са конзумирањем слатководне рибе. Ово је једна од најопаснијих болести. Инфекција код људи се јавља када се једе риба из породице ципринида (шарана), на пример, јаз, кленић, бодорка, деверика, лињак и друге. Важно је да знате да је овде реч о исхрани у "неконтаминираном" облику, односно ако се једе сирова или недовољно термички обрађена.
Прочитајте још: Мешавина ОВИХ 10 биљака смањује ХЕМОРОИДЕ и ПРОШИРЕНЕ ВЕНЕ (РЕЦЕПТ)
Да би се избегла инфекција, ево шта треба да урадите: ако рибу кувате, од тренутка кључања воде треба је загревати још најмање 15 минута. Ако се пржи, онда се мора положити и равимерно се загревати у уљу, најмање 20 минута. Ако планирате да је усолите, онда се мале рибе морају држати у соли најмање две недеље, велике рибе (говоримо о комадима преко 25 цм) најмање 40 дана. Мере су 2 кг соли на 10 кг рибе.
Важно је запамтити да ларве описторхијазе могу да умру на ниским температурама (-4о степени), али процес је спор, потребно је најмање 7 сати, што ће вам бити корисно ако је замрзавате.
Анисакидоза
Ово је друга врста инфекције коју изазивају ларве паразита и које утичу на гастроинтестинални тракт. Међу потенцијалним носиоцима ларви налази се више од 20 породица морских риба. На листи су и шкољке. Реч је о скуши, туњевини, лигњама, вахњи, бранцину и другима. Ризик од заразе овим паразитима је огроман. Зато је важно знати да ларве ових паразита умиру када су изложени ниским температурама и приликом топлотне обраде.
Дифилоботријаза
Када се тело зарази овим паразитима, највише страда гастроинтестинални тракт, а као додатни проблем јавља се и анемија. Зараза долази од риба које живе у слатким водама, као што су штуке, смуђеви, бурботи, јежици итд. Али у исто време, слични паразити су присутни и у морским рибама које су се мрестиле у слатким водама. То су пацифички лосос, ружичасти лосос и други.
Правилна термичка обрада ће помоћи да се спречи развој болести, а ове рибе никако не би требало конзумирати сирове. И такође, веома је важно куповати је од проверених и сертификованих продаваца који имају сву потребну документацију за продају своје "робе".
(Мондо)
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ