Прича да је некада верност била на много већој цени него данас могла би да падне у воду ако поверујемо у резултате истраживања до којих су дошли стручњаци из Торонта.
Они тврде да су и наши преци били склони прељуби, односно тзв. консензуалној немоногамији, која значи да уз сталну партнерку имају и повремене, што важи и за већину данашње популације у неком тренутку живота.
Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: Да ли је правилно НА ПРИМЕР ИЛИ НАПРИМЕР?
- Према животном искуству, 21 одсто људи је у неком моменту било немоногамно - каже Ејми Мијуз, доценткиња психологије на Универзитету Јорк у Торонту. - Али, мислим да је то и много више. Људи су склони да генерално дају помало конзервативне одговоре на питања о везама, због нечега што се зове социјална пожељност. Међутим, сигурна сам да многи маштају да буду у таквом односу, јер он значи да могу да проведу више времена са партнерима са којима живе, док много мање виђају друге партнере, али их свакако виђају. И то је у складу са њиховом природом и потребама.
Неки антрополози наводе чињеницу да су древни људски преци били снажно сексуално диморфни, односно да су мушкарци и жене били различитих величина и облика, што је доказ немоногамије.
Прочитајте још: Лажирала је ЦОВИД потврду и кренула на пут, али је направила бизарну грешку и план јој је пропао
- Висок степен сексуалног диморфизма сугерише да постоје снажни сексуално-селективни притисци на један или оба пола. Код неких врста, попут горила, већи мужјаци имају и веће шансе да буду сексуално успешни, користећи величину да би се борили против конкуренције - наводи стручњак.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ