Иновативни и нови лекови за дијабетес одавно нису нови, већ стандардни...
Оболелима од дијабетеса, ако нешто не поквари планове, ускоро би требало да буду доступни нови лекови.
Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање др Сања Радојевић Шкодрић рекла је да држава ради на томе да се они врло брзо обезбеде, и најавила да ће иновативне лекове ставити већ на следећу листу за набавку, већ до краја године.
Прочитајте још: ЧУВЕНИ лекар МОЛОХОВ се куне у КРАЉА ЈЕСЕНИ и ЦАРА ЗИМЕ: Руси лече 20 БОЛЕСТИ белим кореном!
Александар Опачић, председник Дијабетолошког савеза Србије, каже да би то заиста много значило дијабетичарима, којих је у Србији више од 700.000.
Уместо четири пила би се једна таблета.
- Имали бисмо терапију која би држала ниво шећера у крви у нормали, која утиче позитивно на бубреге, крвне судове и срце, и једна таблета би могла да замени три, четири које поједини оболели од дијабетеса типа 2 сада морају да попију сваког дана - каже Опачић.
Не сме се ипак заборавити да оболели и уз ову терапију морају да буду дисциплиновани и да воде рачуна о исхрани као и о физичкој активности. Свуда у Европи, укључујући и земље у нашем комшилуку, СГЛТ 2 инхибитори су доступни преко позитивне листе.
Прочитајте још: Руски травар ДМИТРИ: Мушкарци, не купујте скупе препарате, ОВА БИЉКА спречава ЋЕЛАВОСТ
На ту листу лекова о трошку осигурања у Србији ниједан иновативни лек за дијабетес није стављен готово 10 година, изузев инсулина.
- Нешто што ми зовемо "иновативни" или "нови" лекови за дијабетес, то одавно нису, они су постали стандардни, у сви препорукама присутни, лекови за лечење дијабетеса - каже проф. др Теодора Бељић Живковић, ендокринолог, директор Клинике за интерне болести КБЦ "Звездара".
Ови лекови одавно нису иновативни...
Лекови који делују преко бубрега, глифлозини, регистровани су 2014. године. Значи, ми на позитивној листи немамо стандардне лекове за лечење дијабетеса. Истина, нису они доступни ни у другим земљама на рецепт за сваког оболелог.
Посматрајући из угла ендокринолога како се на здравље особа оболелих од дијабетеса одражава употреба иновативних лекова као што су СГЛТ2 инхибитори и у чему је све предност, шта показује пракса и искуство, професорка Бељић Живковић каже да многи лекови за дијабетес делују неколико година, а онда им дејство слаби:
Прочитајте још: Природни лек за БОЛ У ГРЛУ И ПРЕХЛАДУ који се преноси ГЕНЕРАЦИЈАМА (РЕЦЕПТ)
- То није случај са СГЛТ2 инхибиторима - каже докторка. -Могу се увести у терапију у моменту дијагнозе, али и након 10 и више година трајања дијабетеса. Ако почнете да узимате један такав лек, можете продужити живот и спречити инфаркт, попуштање срца или бубрега. Све то, гледано на дуже стазе, смањује трошкове лечења.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ