Већина мисли да се артритис болест старих, а половина оболелих су у најбољим годинама!
Реуматске болести су скуп различитих обољења са заједничким симптомима, као што су упални процес, отоци и болови у зглобовима, мишићима, тетивама, али и смањене покретљивости. Највише погађа особе у зрелом животном добу, мада тога нису поштеђени ни млађи.
Прочитајте још: Имају више ГВОЖЂА од меса, а јефтинији су!
Узрок настанка реуматских болести углавном није познат, нити постоји њихова јединствена класификација. Обухватају више од 200 поремећаја, међу којима је и неколико типова артритиса.
Наиме, артритис је упала зглобова и једно од најчешћих обољења у општој популацији, а половина оболелих је старија од 65 година. Често је реч о хроничном проблему који обично захвата хрскавицу, временом може довести до њеног делимичног, а у екстремним случајевима и потпуног оштећења.
С друге стране, реуматоидни артритис је хронично инфламаторно обољење које не погађа само зглобове, већ може да нападне и кожу, плућа, очи, крвне судове... Класификује се као аутоимуно обољење. Имуни систем сам напада ћелије у зглобовима, јер почиње да их доживљава као стране ћелије, што доводи до отицања, црвенила, укочености и губитка функција.
Нема лека, али шта је окидач?
Мада је реуматоидни артритис условљен генетским фактором, сматра се да је за ову болест потребан и "окидач" из спољашње средине. За узрок реуматиских болести нема лека, али здрава исхрана, адекватна физичка активност и правилна терапија, помажу да се болест држи под контролом.
Омега 3 масне киселинесмањују бол у зглобовима и укоченост, па се препоручује конзумирањем рибе неколико пута недељно (лосос, сардине, туњевина, скуша, бакалар). У лечењу упала и код артритиса користи се и манган. Има га у ананасу, коштуњавим плодовима, махунаркама, чају...
Прочитајте још: Пробајте ЧАРОБНИ ПРАХ који је десет пута бољи од зеленог чаја
Цинк такође смањује ризик од реуматоидног артритиса, а највећи извор овог минерала је у спанаћу, грашку, боранији, семенкама, бундеве, црвеном месу...
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ