Сви стручњаци и присталице здравог начина живота у свету одавно су објавили прави рат шећеру, апелујући да га потпуно напустите и ни у ком случају не конзумирате.
Наравно, шећер није здрав, али понекад заиста желите парче своје омиљене торте или пар комада чоколаде. Озбиљна ограничења могу довести до поремећаја у исхрани и мноштва других сметњи, па се шец́ер понекад може јести, али то мора бити изузетно опрезно.
Рећи ћемо вам колико шећера можете да поједете како бисте задовољили потребу за слаткишима и не бисте наштетили здрављу.
Прочитајте још: Ово су разлози због којих је пожељно заспати пре поноћи
Шећер може бити природан и вештачки. Први се налази у воћу, меду и другој природно слаткој храни, док се други додаје вештачки (у слаткише, пецива, разне сосеве). Стручњаци препоручују потпуно одустајање од белог шећера и минимизирање употребе посластица, чији је саставни део. Кафу је боље пити ујутро са кашиком меда, а слаткише заменити, на пример, урмама. У погледу слаткоће, ово воће није инфериорно од чоколаде, али садржи влакна и многе корисне елементе у траговима. Ако заиста желите да једете десерт, направите га сами користећи стевију или агавин сируп уместо белог шећера.
Сви стручњаци и присталице здравог начина живота у свету одавно су објавили прави рат шећеру, апелујући да га потпуно напустите и ни у ком случају не конзумирате. Наравно, шећер није здрав, али понекад заиста желите парче своје омиљене торте или пар комада чоколаде. Озбиљна ограничења могу довести до поремећаја у исхрани и мноштва других сметњи, па се шећер понекад може јести, али то мора бити изузетно опрезно.
Кафу је боље пити ујутро са кашиком меда, а слаткише заменити, на пример, урмама.
Колико шећера можете појести дневно?
Према статистикама, у просеку дневно премашујемо унос шећера за око два пута, што не само да обезбеђује 300 додатних калорија (и самим тим повећава ризик од дебљања), већ може да изазове и низ непријатних здравствених последица.
Фото: Депосит
Прочитајте још: Списак намирница које су МЕЛЕМ за здравље плућа и дисајних путевева
Не постоји минимални праг за ову вредност, јер је шећер тешко назвати неопходним производом. Телу су потребни угљени хидрати, али као извор је боље користити житарице, поврће и воће. Горња граница је око 25 г дневно, али не више. Ових 25 г укључује не само слаткише, већ и поврће, воће, сосове (боље је да их сами кувате, јер вам сос из супермаркета често пружа дневну количину шећера). Наравно, ако су све намирнице које дневно конзумирате унутар калоријске норме, нећете се суочити са дебљањем, без обзира колико шећера појели. Али злоупотреба слаткиша може довести до развоја различитих хроничних болести срца, крвних судова и дијабетес типа 2, па што мање шећера поједете, то боље.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ