У зависности од тога у којем положају спавате, можете се пробудити наспавани и одморни или ненаспавани и изморени.
Поред бројних фактора као што су исхрана, начин живота и физичка активност, на квалитет сна утиче и положај у којем спавамо.
Постоје положаји које би требало изабрати, и које избегавати, како бисте се пробудили одморни.
Прочитајте још: Занимљиво истраживање: Може ли причање у СНУ да разоткрије ТАЈНЕ?
На леђима
Спавање на леђима има највише бенефита на квалитет сна. На овај начин омогућавамо гравитацији да „притиска“ лице и груди, што је посебно значајно за људе који пате од горушице.
Лагано издигнута глава омогућиће цревима да правилно раде током сна. Међутим, овај положај се не препоручује особама са апнејом, јер погоршава хркање.
На стомаку
Овај положај равномерно распоређује тежину дуж целе кичме а уз то помаже и особама са горушицом. Ипак, особе које хрчу би такође требало да избегавају овај положај.
На левој страни
Спавање на десној страни притиска крвне судове и спречава циркулацију. Због притиска на венама, тело се често помера током ноћи, јер не добија довољно кисеоника.
Ипак, када спавамо на левој страни, кардиоваскуларни систем ради без сметњи.
Срце лако пумпа крв и нема толико притиска на овај део тела. Међутим, уколико немате проблема са срцем и циркулацијом, нема разлога да мењате положај, ако сте навикли да спавате на десној страни.
Подигнута нога
Положај у којем је једна нога подигнута, односно савијена у колену, није тако безазлен, и треба га избегавати.
Наиме, ово би потенцијално могло да наштети људима који имају бол у леђима јер притисак на једној нози током ноћи оштећује леђа.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ