Камен у бубрегу или нефролитијаза је чест проблем који погађа и мушку и женску популацију, нешто чешће мушкарце.
Може да настане услед поремећаја метаболизма, генетске предиспозиције, услед неправилне исхране или недовољног уноса течности.
Песак и камен у бубрегу настају када мокраћа постане презасићена одређеним састојцима, те долази до њиховог таложења. Песак обично не изазива никакве симптоме.
Међутим, када се лабораторијским анализама установи присуство песка у мокраћи требало би благовремено кренути са превентивном терапијом суплементима јер ће присутни песак временом формирати камен у бубрегу.
Симптоми камена у бубрегу су много озбиљнији. Када се камен у бубрегу покрене настају јаки болови, такозване бубрежне колике.
Обично је то јак и изненадан бол у доњем делу леђа који се шири ка препонама и захтева хитан одлазак лекару јер уколико се камен незгодно заглави у мокраћном каналу може да доведе до застоја у раду бубрега.
Постоји више врста камена. Основне врсте камена у бубрегу су оксалатни, уратни, цистински и фосфатни.
Оксалатни камен је најчешћа врста камена у бубрегу који настаје таложењем кристала калцијум оксалата када је њихова концентрација у мокраћи повећана.
Намирнице које садрже већу количину оксалата су спанаћ, чоколада и ораси, те би особе склоне камену у бубрегу требало да смање њихов унос у исхрани. Високе дозе витамина Ц такође повећавају излучивање оскалата преко мокраће тако да је и ту потребан опрез.
Уратни камен настаје таложењем мокраћне киселине, цистински таложењем цистина, а фосфатни камен таложењем калцијум фосфата. Уратни је други по учесталости, а јавља се код људи који болују од гихта, једу пуно меса или су на хемиотерапији. Цистински и фосфатни камен су веома ретки.
За настанак оксалатаног и уратног камена веома је важна pH вредност мокраће која одражава степен киселости.
Ниске pH вредности указују на повећану киселост урина што представља основу за таложење бубрежних каменаца.
Најчешћи узроци повећане киселости урина су начин исхране, метаболички синдром, гојазност и старосна доб.
Исхрана у којој преовлађују месо и месне прерађевине уз смањен унос воћа и поврћа доводи до повећане продукције киселине у организму, чији се вишак избацује преко бубрега и повећава киселост урина. За гојазне особе карактеристична је такође повећана киселост урина. Старењем постепено опада функција бубрега и њихова способност у регулацији pH вредности, те је мокраћа киселија.
Снижене pH вредности урина су посебно изражене код метаболичког синдрома. Заправо услед инсулинске резистенције смањује се излучивање амонијака преко урина, тиме повећава киселост и таложење мокраћне киселине што води ка стварању уратног камена у бубрегу. Стога контрола и регулација киселости урина представљају важне превентивне мере за спречавање настанка камена у бубрегу.
Како смањити киселост урина и на тај начин превенирати камен у бубрегу?
Прва мера је регулисање начина исхране. Потребно је смањити унос меса и месних прерађевина, а повећати унос воћа и поврћа.
Посебно се препоручују сок од поморанџе, лимунада и сок од црне рибизле који благо алкализују урин и чине га мањим киселим. У регулисању pH вредности урина важну улогу имају и соли лимунске киселине – цитрати. Цитрати су редован састојак мокраће где имају улогу да спрече кристализацију калцијум оксалата и формирање камена у бубрегу.
Осим тога, цитрати се везују за већ постојећи оксалатни камен у бубрегу и помажу у његовом разлагању. Када концентрација цитрата у мокраћи опадне повећавају се шансе за формирање камена.
Доказано је да додатно уношење калијум цитрата и магнезијум цитрата у комбинацији са витамином Б6 значајно смањује шансе за стварање камена и такође помаже да спонтана или клинички изазвана елиминација камена из бубрега прође лакше и са мање компликација. Цитрати се у организам могу унети у одређеној количини преко цитрусног воћа или узимањем одговарајућег суплемента на бази цитрата као што је pH BazoBalans.
pH BazoBalans је суплемент у облику прашка који се раствара у води и узима у облику напитка. Садржи више различитих цитрата – магнезијум цитрат, калијум цитрат, цинк цитрат, бакар цитрат и натријум цитрат и обезбеђује довољну концентрацију цитрата у урину која спречава развој камена у бубрегу и топи постојећи камен у бубрегу.
Узимање pH BazoBalans напитка ујутру и увече помаже у одржавању кисело-базне равнотеже организма, алкализује урин, спречава настанак камена у бубрегу и помаже у топљењу постојећег камена.
Које би заправо биле све превентивне и помоћне терапијске мере за камен у бубрегу?
Препоручује се повећан унос течности - најмање две литре воде дневно, свакодневно узимање цитрусног воћа, најбоље лимуна у виду лимунаде без шећера, смањен унос соли, избалансирана исхрана у којој преовлађују воће и поврће уз смањен унос меса, месних преађевина и млечних производа, редовна умерена физичка активност и pH BazoBalans напитак са цитратима који се може набавити у апотекама.