Kamen u bubregu ili nefrolitijaza je čest problem koji pogađa i mušku i žensku populaciju, nešto češće muškarce.
Može da nastane usled poremećaja metabolizma, genetske predispozicije, usled nepravilne ishrane ili nedovoljnog unosa tečnosti.
Pesak i kamen u bubregu nastaju kada mokraća postane prezasićena određenim sastojcima, te dolazi do njihovog taloženja. Pesak obično ne izaziva nikakve simptome.
Međutim, kada se laboratorijskim analizama ustanovi prisustvo peska u mokraći trebalo bi blagovremeno krenuti sa preventivnom terapijom suplementima jer će prisutni pesak vremenom formirati kamen u bubregu.
Simptomi kamena u bubregu su mnogo ozbiljniji. Kada se kamen u bubregu pokrene nastaju jaki bolovi, takozvane bubrežne kolike.
Obično je to jak i iznenadan bol u donjem delu leđa koji se širi ka preponama i zahteva hitan odlazak lekaru jer ukoliko se kamen nezgodno zaglavi u mokraćnom kanalu može da dovede do zastoja u radu bubrega.
Postoji više vrsta kamena. Osnovne vrste kamena u bubregu su oksalatni, uratni, cistinski i fosfatni.
Oksalatni kamen je najčešća vrsta kamena u bubregu koji nastaje taloženjem kristala kalcijum oksalata kada je njihova koncentracija u mokraći povećana.
Namirnice koje sadrže veću količinu oksalata su spanać, čokolada i orasi, te bi osobe sklone kamenu u bubregu trebalo da smanje njihov unos u ishrani. Visoke doze vitamina C takođe povećavaju izlučivanje oskalata preko mokraće tako da je i tu potreban oprez.
Uratni kamen nastaje taloženjem mokraćne kiseline, cistinski taloženjem cistina, a fosfatni kamen taloženjem kalcijum fosfata. Uratni je drugi po učestalosti, a javlja se kod ljudi koji boluju od gihta, jedu puno mesa ili su na hemioterapiji. Cistinski i fosfatni kamen su veoma retki.
Za nastanak oksalatanog i uratnog kamena veoma je važna pH vrednost mokraće koja odražava stepen kiselosti.
Niske pH vrednosti ukazuju na povećanu kiselost urina što predstavlja osnovu za taloženje bubrežnih kamenaca.
Najčešći uzroci povećane kiselosti urina su način ishrane, metabolički sindrom, gojaznost i starosna dob.
Ishrana u kojoj preovlađuju meso i mesne prerađevine uz smanjen unos voća i povrća dovodi do povećane produkcije kiseline u organizmu, čiji se višak izbacuje preko bubrega i povećava kiselost urina. Za gojazne osobe karakteristična je takođe povećana kiselost urina. Starenjem postepeno opada funkcija bubrega i njihova sposobnost u regulaciji pH vrednosti, te je mokraća kiselija.
Snižene pH vrednosti urina su posebno izražene kod metaboličkog sindroma. Zapravo usled insulinske rezistencije smanjuje se izlučivanje amonijaka preko urina, time povećava kiselost i taloženje mokraćne kiseline što vodi ka stvaranju uratnog kamena u bubregu. Stoga kontrola i regulacija kiselosti urina predstavljaju važne preventivne mere za sprečavanje nastanka kamena u bubregu.
Kako smanjiti kiselost urina i na taj način prevenirati kamen u bubregu?
Prva mera je regulisanje načina ishrane. Potrebno je smanjiti unos mesa i mesnih prerađevina, a povećati unos voća i povrća.
Posebno se preporučuju sok od pomorandže, limunada i sok od crne ribizle koji blago alkalizuju urin i čine ga manjim kiselim. U regulisanju pH vrednosti urina važnu ulogu imaju i soli limunske kiseline – citrati. Citrati su redovan sastojak mokraće gde imaju ulogu da spreče kristalizaciju kalcijum oksalata i formiranje kamena u bubregu.
Osim toga, citrati se vezuju za već postojeći oksalatni kamen u bubregu i pomažu u njegovom razlaganju. Kada koncentracija citrata u mokraći opadne povećavaju se šanse za formiranje kamena.
Dokazano je da dodatno unošenje kalijum citrata i magnezijum citrata u kombinaciji sa vitaminom B6 značajno smanjuje šanse za stvaranje kamena i takođe pomaže da spontana ili klinički izazvana eliminacija kamena iz bubrega prođe lakše i sa manje komplikacija. Citrati se u organizam mogu uneti u određenoj količini preko citrusnog voća ili uzimanjem odgovarajućeg suplementa na bazi citrata kao što je pH BazoBalans.
pH BazoBalans je suplement u obliku praška koji se rastvara u vodi i uzima u obliku napitka. Sadrži više različitih citrata – magnezijum citrat, kalijum citrat, cink citrat, bakar citrat i natrijum citrat i obezbeđuje dovoljnu koncentraciju citrata u urinu koja sprečava razvoj kamena u bubregu i topi postojeći kamen u bubregu.
Uzimanje pH BazoBalans napitka ujutru i uveče pomaže u održavanju kiselo-bazne ravnoteže organizma, alkalizuje urin, sprečava nastanak kamena u bubregu i pomaže u topljenju postojećeg kamena.
Koje bi zapravo bile sve preventivne i pomoćne terapijske mere za kamen u bubregu?
Preporučuje se povećan unos tečnosti - najmanje dve litre vode dnevno, svakodnevno uzimanje citrusnog voća, najbolje limuna u vidu limunade bez šećera, smanjen unos soli, izbalansirana ishrana u kojoj preovlađuju voće i povrće uz smanjen unos mesa, mesnih preađevina i mlečnih proizvoda, redovna umerena fizička aktivnost i pH BazoBalans napitak sa citratima koji se može nabaviti u apotekama.