У ноћи између суботе и недеље вратићемо сатове сат уназад, што означава крај летњег рачунања времена
Овај повратак се технички изједначава са потенцијалним додатним сатом сна, међутим, ресетовање није тако лако за наше унутрашње сатове, тачније циркадијални ритам.
Ова пракса померања сатова унапред, у пролец́е, а затим уназад на стандардно време, у јесен првобитно је замишљена да оптимизује природно дневно светло и задржана је до данас.
Здравље и померање сата
Стварање десинхронизације наших телесних сатова два пута годишње повезана је са повећаним здравственим ризицима као што су депресија, гојазност, срчани удар, па чак и настајање саобраћајних несереће.
Могло би се рећи да ће нам додатни сат значити, дуже ћемо спавати, међутим, ипак има утицаја на психичко и физичко здравље. Померање времена може да "избаци" наше телесне сатове из усклађеног ритма.
Прочитајте још: Да ли сте чули за ТЕЧНИ ХЛОРОФИЛ? Ево како овај додатак исхрани ЈАЧА ИМУНИ СИСТЕМ
Померање сата уназад утиче на циркадијалне ритмове тела - физичке, менталне као и промене понашања.
Наша тела очекују да се одређене ствари догоде у одређено време у току дана (попут спавања, буђења и једења) на основу сунчевих сигнала и тога што радите те ствари изнова и изнова у исто време сваког дана.
Када промените ту рутину, чак и за сат времена, ваши циркадијални ритмови се благо поништавају. Тачније, циркадијални ритмови постају благо неусклађени у односу на време на сату, што може да одбаци време неколико дневних процеса који се дешавају у телу (као што су сан, варење и кардиоваскуларно функционисање).
Лоше расположење и депресија
Током јесени и зиме многи људи обично проводе цео дан у затвореном простору на послу, у школи или код куће. Док обавимо све активности већ је мрак. То значи да се мање излажемо сунцу, што смањује количину витамина Д који наше тело производи. Низак ниво витамина Д повезан је са лошим расположењем и депресијом, као и са умором, боловима у мишићима и ослабљеним костима. Поремећаји спавања такође могу узроковати повећан ризик од менталних болести. Губитак једног сата вечерње светлости може значајно да утиче на наше расположење.
Прочитајте још: Откривамо 5 начина како да пијете више воде дневно
Недостатак сунчеве светлости потискује производњу два важна хормона: мелатонина који изазива сан и серотонина, који игра кључну улогу у равнотежи расположења. Другим речима, већа је вероватноћа да ћемо бити мрзовољни и уморни у данима после летњег рачунања времена, док се не навикнемо.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ