Уколико вам се дешава да често жудите за шећером истраживања су показала да је реч о класичној навици.
Зашто толико желимо шећер?
Хормон који подстиче тако добар осећај када конзумирамо шећер зове се допамин, а хормон који регулише ниво шец́ера у крви се зове инсулин. Када једемо шец́ер, инсулин се повец́ава. То узрокује повец́ање ослобађања допамина, због чега се осец́амо добро и претвара наше конзумирања шец́ера у навику.
Решење је да покушате да пронађете здраву навику као замену. Да бисмо се ослободили навике претераног уживања у слаткишима након јела, др Крупаин предлаже проналажење здраве навике после како бисмо „репрограмирали наш мозак“. То може да значи рецимо гледање омиљене емисје или опуштајућа купка или пак нека друга здрава намирница.
Прочитајте још: КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Ово су намирнице које треба да избегавате ако вам је стало до ЗДРАВОГ СРЦА
Хормони глади
Други разлог зашто можда жудите за шећером могао би да буде повезан са грелином, који је хормон глади, каже др Оз. Уколико не једете довољно или не одржавате уравнотежену исхрану могу да буду разлози због којих наше тело не ослобађа довољно грелина. Такође пребрзо конзумирање хране чини да се осец́ате мање задовољно након оброка, што може да доведе до жеље за више хране и слаткиша, пише Реал Симпле.
Низак ниво серотонина
Ако сте се икада запитали зашто се осец́ате као да морате да се препустите слаткишима након тешког дана, то можда има везе са вашим нивоом серотонина. Серотонин помаже у регулисању расположења, па је потпуно логично да наше тело жуди за њим када смо узнемирени, под стресом или депресивни.
Прочитајте још: Зашто је ипак добро да плачемо? Наука има разлоге
- Познато је да нижи нивои серотонина у мозгу изазивају жудњу за шец́ером - каже др Оз.
Решење би било да пронађите здраве начине за управљање нивоом анксиозности и стреса.
Недостатак сна
Недостатак сна повезан је са преједањем, посебно са прекомерном конзумацијом нездраве хране. Покушајте да спавате око осам сати и успоставите рутину спавања.