Трећина деце не добија услуге које су им потребне, што забрињав јер рани развој деце не може да чека - многе интервенције које се пропусте у раном узрасту касније се не могу надокнадити, упозорили су стручњаци на вебинару који су организовали Удружење педијатара Србије и Уницеф.
Деца су веома погођена пандемијом ковида 19, и то на специфичан начин: не толико због саме болести колико због низа "пропратних ефеката", као што су одлагање вакцинације или превентивних прегледа са којима родитељи, због пандемије, оклевају.
Рут Стјуарт, амбасадорка Аустралије у Србији, рекла је да су првих 1.000 дана дететовог живота кључни период који обликује његов развој и благостање. Деца напредују када у овим раним годинама имају подржавајуће окружење.
Прочитајте још: Рендген може да завара, сетоскоп да превари, ОВА ствар најпоузданије утврђује упалу плућа
- Криза ковида 19 променила је све наше животе. Иако нам је свима било тешко, отварају се нове могућности за учење и подршку нашој деци у њиховом развоју. Драго ми је што је аустралијска стручна подршка допринела развоју апликације "Хало беба", која ће родитељима помоћи да пруже деци подршку која им је потребна како би могла да напредују у овим тешким временима - рекла је амбасадорка Аустралије.
Професор Франк Оберклајд (Краљевска дечја болница у Мелбурну) указао је на потребу другачијег, интегрисаног приступа и сарадње.
У Аустралији сањамо о "једним вратима".
- У Аустралији сањамо о томе да у систему постоје "једна врата" за родитеља и да се превазиђе још присутна фрагментираност услуга за децу и родитеље, тако да на која год врата да закуца родитељ, то су права врата - рекао је професор Франк Оберклајд.
Прочитајте још: Доктор Тиодоровић упозорава: Брзо тест на корону из АПОТЕКЕ је брз, али...
Представљајући домаћу праксу у области развојне педијатрије професор др Александра Стојадиновић, са Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине и чланица Удружења педијатара Србије, указала је на потребу да курикулуми за педијатре на факултету буду обогаћени тако да рани развој буде заступљен у већој мери.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ