Међу млађим школарцима све је више оних са стомачним вирусом, који почиње повишеном телесном температуром, па повраћањем, а затим се јавља и проливаста столица.
Према речима асистента др Ивана Миловановића, шефа Дневне болнице гастроентерологије, Универзитетске дечје клинике у Тиршовој, што је дете млађе ризик од превеликог губитка течности услед повраћања и пролива је већи, па би родитељи који осим школарца имају и бебу требало да буду посебно опрезни.
Прочитајте још: Уролог Бабић: Смањен број сперматозоида се лечи на ТРИ начина, а први су витамини
Стомачни вируси нису неуобичајени међу најмлађима, али захтевају адекватан третман да не би дошло до компликација као што је велики губитак течности.
- Основ лечења стомачне вирозе код школске деце је да им се у кућним условима адекватно надокнади изгубљена течност - објашњава др Миловановић.
Рехидратација се ради постепено, а најважније је код беба и предшколаца.
То се ради постепено, обично оралним рехидратационим средствима, које се могу купити у свакој апотеци, а садрже доста електролита односно соли. Могућа је и рехидратација приручним средствима као што су готове супе из кесе или сок од јабуке разблажен са водом. У већини случајева, овакав третман уколико је спроводи постепено и упорно у трајању од неколико сати, довољан је да дете не дехидрира.
Прочитајте још: Еликсир младости са наше пијаце кошта 45 динара, а спречава боре
Када је о новорођенчади реч и одојчади до шест месеци старости поступак је другачији.
- Код њих не треба бити упоран са кућном рехидратацијом, већ их што пре довести код лекара да се утврди узрок повраћања или пролива и започне са адекватном надокнадом течности у болничким условима - каже др Миловановић. - Обично се тада уради и анализа столице и то копрокултура када се сумња на бактерије или брзи антигенски тестови када се сумња на вирусне проузроковаче: рота, адено и норо вирус. Потребно је нагласити да подоји до шест месеца смањују учесталост и тежину цревних инфекција.
Крв у столици је аларм за одлазак код лекара
Уколико се примети крв у столици потребно је одмах потражити помоћ лекара.
- Крв у столиции код деце најчешће указује на бактеријску цревну инфекцију или на компликацију цревне инфекције, као што је инвагинација и она свакако захтева што раније јављање лекару - каже наш саговорник.
Прочитајте још: Моћни састојак ЂУМБИРА има јако деловање у борби против инфекција: Зашто би чешће требало да се нађе на менију?
Иначе, инфекције пробавног система код деце представљају једне од најчешћих болести са којима се деца и родитељи сусрећу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ