О синдрому нервозног црева, тегобама и факторима ризика за настанак ове болести, о утицају исхране на појаву, али и погоршање симптома, разговарали смо са Доц. др Бранком Филиповић, гастроентерологом КБЦ „Др Драгиша Мишовић“ у Београду.
Проблеми у цревном пражњењу (дијареја, затвор или оба) удружени са болом или осећајем непријатности у трбуху, без било каквих абнормалности на цревима као ни променама лабораторијских параметара, могу бити знак да је у питању један од најчешћих функционалних гастроеинтестиналних поремећаја – синдром нервозног црева.
Бројни су фактори ризика који утичу на појаву симптома - године старости, пол, начин исхране, раније прележане стомачне инфекције, али и ниво образовања, породични приходи, одређени психички поремећаји. Велике анализе су показале да раније прележана гастроинтестинална инфекција, женски пол, старост између 39 до 50 година, податак о алергији на храну, конзумирање алкохолних пића, анксиозност/депресивност, представљају значајне факторе ризика за обољевање. Настанку ове болести доприноси и нарушена цревна микробиота, као и одређене врсте намирница у храни. Због изражене разноврсности ИБС симптома, широка палета терапијских модалитета се примењује у лечењу, али је најефикаснији управо онај протокол који је усмерен на лечење примарног, доминантног симптома.
Фото: Доц. др Бранка Филиповић, гастроентеролог
Исхрана представља централно и константно питање код оболелих. Код више од 70% пацијената почетак или погоршање симптома је повезано са одређеном врстом хране. Избегавање одређених намирница као што су пшеница, цитрусно воће, кофеин, и алкохол умногоме доприноси побољшању тегоба. Пацијентима се препоручује да имају оброк у тачно испланирано време, да смање унос намирница богатих влакнима и искључе храну богату лактозом. Препорука је да не уносе намирнице које им изазивају тегобе као што су пасуљ, купус и лук и да ограниче унос намирница као што су кафа, алкохол и храна богата мастима. Бројна истраживања су показала да FODPAM дијета значајно доприноси смањењу одређених ИБС тегоба, пре свега надутости, бола у стомаку и дијареје. Последњих година се нарочито инсистира у примени овог режима који подразумева ограничење уноса угљених хидрата који се слабо апсорбују и подлежу бржој ферментацији под дејством бактерија у цревима.
Последњих неколико деценија, брз начин живота, избор намирница, али и њихова припрема, довео је до уноса веће количине соли пре свега, али и адитива који представљају основни састојак западњачног начина исхране. Унос веће количине соли и адитива из хране као што су емулгатори или вештачки заслађивачи, доводи до промена цревног микробиома, чиме се може објаснити значајан пораст појаве ИБС у развијеним земљама Западне Европе.
Фото: Промо
Пробиотска култура Lactobacillus plantarum 299v патентираним механизмом деловања спречава стварање гасних мехурова у цревима и доводи до смањења најчешћих ИБС тегоба – гасова, надутости, грчева и болова. Препарат Flobian® у само једној капсули садржи чак двадесет милијарди Лацтобациллус плантарум 299в, а комфорним дозирањем од једне капсуле дневно у препорученом периоду од 4 до 6 недеља, ова пробиотска бактерија може бити дугорочно решење проблема код свих ИБС тегоба.