Према поражавајућим подацима, Србија се налази на другом месту у Европи по смртности од карцинома грлића материце, а на четвртом по стопи оболевања.
Томе свакако доприноси крхко знање о овој области код жена, што представља једну од већих препрека у приступању превенцији, па и препознавању симптома болести.
Прочитајте још: Нисте задовољни килажом и мало се крећете? Савети за почетак губљења килограма
О чему се најмање зна када је у питању рак грлића материце, објашњава нам др Ања Пикула, гинеколог, специјалиста за болести доњег гениталног тракта.
Раније су обољевале жене од 70, а сада од 45 година!
И данас није сигурно колико је времена потребно да нормалне ћелије епитела грлића пређу у ћелије рака. Негде су у питању деценије, а негде врло кратак временски период.
- Старосна граница оболевања се последњих неколико година помера ка све млађем узрасту. Раније је то била популација жена од 70-75. године, сада је између 45-65, а неретко се јавља и у раним 30-им годинама - каже докторка Пикула.
Прочитајте још: Први у региону, а трећи у Европи: Наши доктори уградили КИШОБРАНЧИЋ у СРЦЕ!
Који су први, често занемарени, показатељи постојања болести?
Први симптом је недефинисан бол у стомаку.
- Једни од првих симптома већ присутне болести су крварење приликом сексуалног контакта, интерменструално крварење, сукрвичав исцедак непријатног мириса, или недефинисан притисак или бол у доњем делу трбуха.
Недефинисан бол је знак за упозорење Фото: Депозит
Најчешће се овим симптомима не придаје велики значај, иако могу бити један од аларма за одлазак гинекологу, што се обично догађа тек када прође неколико година од претходног прегледа - истиче докторка.
Прочитајте још: Време је за нове одлуке: ГОДИНУ ЗАПОЧНИТЕ ВЕЖБАМА са тренером Маријом (ВИДЕО)
Докторка подсећа да први гинеколошки преглед младе жене-девојке требало би да ураде у првој години након ступања у сексуални однос. Преглед подразумева разговор са гинекологом и узимање ПА бриса. На нашем подручју, са овдашњим степеном здравствене просвећености, овакав преглед треба радити једном годишње.
Сваки дан се разболе четири жене.
У Србији се свакодневно разболе четири, а умре једна жена, што би на годишњем нивоу значило око 450 умрлих и 1400 новооболелих.
Зашто смо други у Евопи по смртности од карцинома?
Шта утиче на то да је Србија и на другом месту у Европи по смртности од карцинома грлића материце, а на четвртом по стопи оболевања?
- Слаба здравствена просвећеност, осиромашено становиштво, а сада имамо и пандемију која је умногоме пореметила начин рада здравствених установа и третирања пацијенткиња, практично зауставивши организовани, али и опортуни скрининг. Додуше, постоје и установе као што је Клиника "Народни фронт" које, иако су делом радиле у тзв. ковид систему, нису прекидале са дијагностиком и терапијом премалигних и малигних болести чак ни за време ванредног стања - каже др Пикула.
Прочитајте још: Да ли имате СТОМАЧИЋ или БОКОВЕ? Вишак килограма најављује болест
У подизању свести популарије су нарочито велику улогу одиграле друштвене мреже, као и медији, где се на врло једноставан, креативан начин популаризује значај репродуктивног здравља жена.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ