Prema poražavajućim podacima, Srbija se nalazi na drugom mestu u Evropi po smrtnosti od karcinoma grlića materice, a na četvrtom po stopi obolevanja.
Tome svakako doprinosi krhko znanje o ovoj oblasti kod žena, što predstavlja jednu od većih prepreka u pristupanju prevenciji, pa i prepoznavanju simptoma bolesti.
Pročitajte još: Niste zadovoljni kilažom i malo se krećete? Saveti za početak gubljenja kilograma
O čemu se najmanje zna kada je u pitanju rak grlića materice, objašnjava nam dr Anja Pikula, ginekolog, specijalista za bolesti donjeg genitalnog trakta.
Ranije su oboljevale žene od 70, a sada od 45 godina!
I danas nije sigurno koliko je vremena potrebno da normalne ćelije epitela grlića pređu u ćelije raka. Negde su u pitanju decenije, a negde vrlo kratak vremenski period.
- Starosna granica obolevanja se poslednjih nekoliko godina pomera ka sve mlađem uzrastu. Ranije je to bila populacija žena od 70-75. godine, sada je između 45-65, a neretko se javlja i u ranim 30-im godinama - kaže doktorka Pikula.
Pročitajte još: Prvi u regionu, a treći u Evropi: Naši doktori ugradili KIŠOBRANČIĆ u SRCE!
Koji su prvi, često zanemareni, pokazatelji postojanja bolesti?
Prvi simptom je nedefinisan bol u stomaku.
- Jedni od prvih simptoma već prisutne bolesti su krvarenje prilikom seksualnog kontakta, intermenstrualno krvarenje, sukrvičav iscedak neprijatnog mirisa, ili nedefinisan pritisak ili bol u donjem delu trbuha.
Nedefinisan bol je znak za upozorenje Foto: Depozit
Najčešće se ovim simptomima ne pridaje veliki značaj, iako mogu biti jedan od alarma za odlazak ginekologu, što se obično događa tek kada prođe nekoliko godina od prethodnog pregleda - ističe doktorka.
Pročitajte još: Vreme je za nove odluke: GODINU ZAPOČNITE VEŽBAMA sa trenerom Marijom (VIDEO)
Doktorka podseća da prvi ginekološki pregled mlade žene-devojke trebalo bi da urade u prvoj godini nakon stupanja u seksualni odnos. Pregled podrazumeva razgovor sa ginekologom i uzimanje PA brisa. Na našem području, sa ovdašnjim stepenom zdravstvene prosvećenosti, ovakav pregled treba raditi jednom godišnje.
Svaki dan se razbole četiri žene.
U Srbiji se svakodnevno razbole četiri, a umre jedna žena, što bi na godišnjem nivou značilo oko 450 umrlih i 1400 novoobolelih.
Zašto smo drugi u Evopi po smrtnosti od karcinoma?
Šta utiče na to da je Srbija i na drugom mestu u Evropi po smrtnosti od karcinoma grlića materice, a na četvrtom po stopi obolevanja?
- Slaba zdravstvena prosvećenost, osiromašeno stanovištvo, a sada imamo i pandemiju koja je umnogome poremetila način rada zdravstvenih ustanova i tretiranja pacijentkinja, praktično zaustavivši organizovani, ali i oportuni skrining. Doduše, postoje i ustanove kao što je Klinika "Narodni front" koje, iako su delom radile u tzv. kovid sistemu, nisu prekidale sa dijagnostikom i terapijom premalignih i malignih bolesti čak ni za vreme vanrednog stanja - kaže dr Pikula.
Pročitajte još: Da li imate STOMAČIĆ ili BOKOVE? Višak kilograma najavljuje bolest
U podizanju svesti popularije su naročito veliku ulogu odigrale društvene mreže, kao i mediji, gde se na vrlo jednostavan, kreativan način popularizuje značaj reproduktivnog zdravlja žena.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU