Резултати истраживања су овакви...
Наравно да је добро имати здраву тежину јер је то најбољи начин да будемо и останемо у форми. Али, јако бринути због неколико килограма вишка може донети више штете него користи, каже истраживање.
Научници су установли да дебеле и гојазне особе које о тежини стално брину и мисле, више добијају на килажи него исте такве особе којима тежина није опсесија.
Прочитајте још: Храна коју пред СПАВАЊЕ не треба да једете: Желудац лоше реагује
Особе са вишком килограма склоније су преједању јер тако реагују на стрес што их води даљњем додавању килограма. Ако смо стално концентрисани на вишак килограма, здрав начин живота је тежак избор. Научници сматрају да охрабривање људи да изгубе килограме боље делује ако се дебљина не представља као нешто страшно.
Студије, спроведене у Америци и Великој Британији показују да је кључ проблема дебљања механизам како особа реагује на стрес. Људи реагују на различите начине али за неке храна је утеха и ослобађање од стреса.
Прочитајте још: Знате ли шта би се догодило с вашим телом да ИЗБАЦИТЕ ШЕЋЕР на само девет дана?
А такви људи, иако можда нормалне тежине током живота, ако је метода којом се решавају стреса храна, почињу да се гоје. Уместо да се суоче са стресом, игноришу га и користе оно што им је увек помагало да се боље осећају у напетим ситуацијама. Једу. Чим поједу стрес се враћа, а узрок стреса није решен што води ка новом узимању хране за утеху.
Прочитајте још: Будите активни: Вежбе које опуштају нервни систем, бистре ум, лече депресију!
Шећер и други механизми као шопинг, алкохол и разни стимуланси дају осећај задовољства, повећавају се допамин и серотонин. По завршетку конзумације опет долази до пада расположења, па се стварају циклуси зависности тј. повећање ослањања на такве ствари или радње да би се осећали нормално. Када ови циклуси жудње за утехом доведу до дебљања, смањује се самопуздање, а повећава даљње ослањање на стимулансе.
Стрес смањује осетљивост на осећај ситости.
Прочитајте још: Здрави људи ове три ствари раде сваки дан
Ако се једе између оброка, апетит се појачава, организам тада није навикнут на оброке у тачно одређено време. Суздржавамо ли се од додатних калорија између оброка, научићемо тело да не тражи више хране. Осетљивост лептина постаје боља смањењем лучења инсулина, смањењем стреса и вежбањем.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ