Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

КОНАЧНО ОТКРИВЕНО: Да ли је здраво пити газирану воду сваког дана?

Доносимо вам одговор нутриционисткиње о томе да ли је здраво пити сваког дана газирану воду. Ови људи не би требало то да раде.

1726139216_shutterstock_2287113289.jpg
Пхото:Схуттерстоцк
Oglas

Минералну воду су пили и стари Грци, а осим тога, у њој су се и купали.

Данашња газирана минерална вода коју можемо купити у продавницама добија се инфузијом природне минералне воде са угљен-диоксидом, који јој даје карактеристичне освежавајуће мехуриће.

Поред обичне минералне воде, данас можемо купити газирану воду са разним укусима, са или без шећера или са заслађивачима, а многима је постала омиљено пиће које свакодневно пију. Али да ли је безбедно пити минералну воду сваки дан, које су њене предности, а ко треба да је избегава?

„Природна газирана минерална вода садржи електролите као што су натријум, калијум, калцијум и магнезијум. То су заправо минерали који, растворени у води, постају јони и учествују у одржавању равнотеже течности у нашем телу“, објашњава Петра Слишко, нутриционисткиња и додаје да у саставу овог пиц́а налазимо и друге јоне као што су хлорид, флуор, сулфат и хидрогенкарбонат.

Пошто хидрира тело на исти начин као и обична вода, одличан је избор за топле дане или вежбање када се обилно знојимо. Ако попијете чашу воде пуне мехурића, можете смањити осећај глади. Такође, ова вода је уз влакна кључни састојак за здраву пробаву. Тако да јесте здрава, али све зависи од људи до људи.

Ко треба да пази или избегава минералну воду?

 

„Конзумација газиране минералне воде захтева опрез у одређеним стањима и обољењима“, напомиње Слишко и наставља: „Тако се код камена у бубрегу који је настао акумулацијом калцијум фосфата или карбоната, саветује избегавање газираних пића, док особе са кардиоваскуларним или хроничним обољењима бубрега, минерална пића треба узимати у ограниченим количинама управо због присуства претходно наведених минерала чији унос треба контролисати и модификовати исхраном“.

Људи који имају проблема са дигестивним системом такође треба да буду опрезни.

„Газирана пића такође могу изазвати надимање или погоршати симптоме одређених дигестивних стања као што су инфламаторна болест црева, ГЕРБ и гастритис“, објашњава Петра, те додаје:

„Ако желите да сазнате да ли се конзумација газиране минералне воде сматра безбедном у вашем случају и ако јесте, у којој количини, консултујте се са стручњаком“, закључила је он

Стилл 

Бонус видео: 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas