Педијатри поручују да су деца осјетљивија на високе температуре у односу на одрасле и да су склонија сунчаници и прегријавању.
Препоручују ношење заштите на глави, али и честа хлађења купањем и туширањем.
Педијатри поручују да су деца осетљивија на високе температуре у односу на одрасле и да су склонија сунчаници и прегријавању. Препоручују ношење заштите на глави, али и честа хлађења купањем и туширањем.
Председник Удружења педијатара Србије проф. др Георгиос Константинидис рекао да су деца осетљивија на високе температуре и да лакше подлежу негативним ефектима топлоте сунца.
- Сасвим сигурно да је потребна заштита, пре свега главе са неким качкетом. Избегавати неко време од 12 до 17 сати. Сад је већ и до 17 сати топло, уз хлађење, купање и све остало - каже Константинидис.
Он истиче да би, уколико се појави повишена телесна температура, узроке најприје требало тражити у оваквим данима напољу.
- Можда ће једна доза бруфена или туширање млаком или хладном водом решити ситуацију - наводи педијатар.
Ипак, напомиње да не би требало искључити могућност инфекције и у том случају би се требало обратити педијатру.
Разлика у температури ја КЉУЧНА
Говорећи о боравку деце и младих у климатизованом просторијама, Константинидис каже да разлика у температури не би требало да буде већа од пет до десет степени, али и да је понекад немогуће направити идеалну разлику у температури.
- Наша деца су, као и ми, прављена за нашу планету. Не бих ту био превише параноидан, али свакако треба избегавати екстреме и не ући са 45 на 25 степени, јер је то свакако ризик да се нека болест развије у таквим случајевима - истиче др Константиниди.
Он наглашава да су деца осетљивија него одрасли и да то треба увек имати на памети:
- Колико год да су на неке ствари, као што је рецимо корона, они отпорнији, у начелу, на све болести и патолошка стања, она су осетљивија - рекао је он за РТС.