Откривамо да ли је зелена дијареја опасна код одраслих, како себи пружити прву помоћ и када позвати лекара...
Црева су један од главних начина излучивања отпадних материја, а промена конзистенције и боје фецеса често указује на проблеме са гастроинтестиналним трактом. Нормално, столице су браон боје и добро обликоване. Главну боју дају им жучни пигменти и производи које користимо. Конзистенција столице зависи од воде коју садржи. Нормално, његов удео је 70-80%.
Најчешће, ретка столица и промена њене боје сигнализирају проблеме у нашем телу. Зашто се јавља зелена дијареја код одраслих и како је лечити, открива руски гастроентеролошкиња Александра Емељанова.
Прочитајте још: Откривамо 5 начина како да пијете више воде дневно
Неке од намирница које једемо, као што је храна са високим садржајем хлорофила, могу да дају столици зелену боју. Најчешће су то зеленило и зелено поврће . Промену боје столице може изазвати и употреба прехрамбених боја, које се налазе у слаткишима, желеу или мармелади. Зеленкасту нијансу пражњењу црева дају и неки мултивитамински препарати, лекови са високим садржајем гвожђа, јода и сорбената, неки антибиотици.
Ако је процес физиолошке природе, учесталост и конзистенција столице се не мењају. Али честа течна и зелена столица увек указује на присуство болести. Нарочито ако је праћен болом у стомаку и лошим осећајем. Може бити неколико разлога за ово стање:
- разне цревне инфекције;
- болести јетре и жучне кесе;
- пептички чир, ГЕРБ, инфламаторна болест црева, хиперацидни гастритис;
- дисбактериоза;
- онколошке болести;
- целијакија (запаљење слузокоже танког црева);
- алергијске реакције на храну;
- тровање живом, арсеном.
Поред зелене дијареје, ове болести и патолошка стања могу бити праћена и симптомима као што су:
Прочитајте још: Послушајте ове савете и третмани вам неће бити потребни: Откривамо како би требало да изгледа ваша ИСХРАНА
- надутост и цревни грчеви;
- бол у стомаку, који се често шири у доњи део леђа и бокове;
- повећање телесне температуре;
- мучнина повраћање;
- увредљив мирис столице.
Шта значи зелена дијареја код одраслих?
Није увек могуће одредити болест гастроинтестиналног тракта само по боји фецеса. Остали њени параметри су такође важни: конзистенција, мирис, присуство крви, слузи или пене, учесталост пражњења црева и пратећи симптоми. За прецизнију дијагнозу биће потребна лабораторијска анализа фецеса. У сваком случају, ако се појави течна зелена столица, одмах се обратите лекару.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ