Домаћи сенф, припремљен од природних састојака, без употребе вештачких боја, арома и конзерванса делотворан је колико и сама горушица.
Има снажно антибактеријско деловање, пикантан укус, па се користи као додатак разним сланим јелима.
Први рецепти за прављање сенфа датирају још из римског доба. Прави се од винског сирћета, шећера и зачина. Богат је фосфором, магнезијумом, гвожђем, селеном, натријумом, витамином А и протеинима.
Прочитајте још: Ово је НАЈЗДРАВИЈИ ПРИРОДНИ ПРОИЗВОД, а оволико смете да га унесете дневно
Осим у исхрани, сенф је лако доступна намирница која нам може помоћи код неких обољења и тегоба.
У сезонама грипа и прехлада, често нам се деси да промукнемо. Тада нам олакшање може донети једноставан природни рецепт: сенф, сок од пола лимуна, кашичица соли, кашичица меда. Све се кува у пола шоље воде око 10 минута, па када се охлади, гргоља се у грлу по гутљај-два док се све не потроши.
Сенф помаже и код опекотина и других оштећења коже.
Када се деси да изгоримо на сунцу, намажемо тај део коже сенфом и он ће допринети бржем опоравку и спречити настанак пликова.
Прочитајте још: Мала, љута и корисна: Љута папричица смањује ОПАСНОСТ од болести од које умире највише Срба
Када нам се након тренирања упале мишићи, можемо их намазати сенфом, јер је он одличан за опуштање мускулатуре. У те сврхе може се направити и купка од сенфа, кашичице морске соли и вреле воде.
Слична купка, у мањој количини изврсна је за опуштање и одмор уморних ногу и стопала. Не треба занемарити ни све више истраживања која указују на антиканцерогена дејства сенфа, нарочито на малигна обољења дигестивног тракта. За све то заслужна је, наравно, горушица.
Прочитајте још: Једите јагоде! Оне спречавају старење и ову ОПАКУ болест
Вредело би напоменути и то да је сенф погодан додатак јелима у дијеталној исхрани, јер се у 100 грама сенфа налази свега око 75 калорија. Ипак, са овим намазом не треба ни претеривати због високог садржаја натријума, пошто може да изазове поремаћај крвног притиска.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ