Данас су највише цењене због финог укуса и повољне цене, а одлична су замена за слаткише. Најпопуларније су у припреми колача, али уједно имају и многе здравствене бенефите
Грожђице настају сушењем грожђа и једна су од најпопуларнијих врста сувог воћа. То је целовита и здрава намирница која има низ благотворних здравствених својстава. За њихову популарност и ширење по западном свету заслужни су древни Египћани и Феничани. Због дугог рока трајања од давнина се користе као извор енергије на дугим и напорним путовањима.
Богатство нутријената са заштитним деловањем
Грожђице су одличан извор енергије те садрже дијетална влакна и многе фитонутријенте. Имају двоструко више антиоксиданса од свјежег грожђа. Добар су извор минерала калцијума, гвожђа, мангана, магнезијума, бакра, флора и цинка, те витамина Б комплекса: тиамина, рибофлавина, пиридоксина и фолне киселине.
100 грама грожђица садржи: 299 калорија, 79,8 грама угљених хидрата, 3 грама протеина, 0,5 грама масти, 3,7 грама дијеталних влакана (10 посто дневне потребе).
Влакна у грожђицама помажу у регулацији тежине и холестерола, те побољшавају пробаву. Грожђице су идеалне за спортисте којима је потребна енергија. Због свог изузетног нутритивног састава препоручују се свима. Грожђице садрже и значајну количину гвожђа које директно помаже у лечењу анемије. Комплекс Б витамина помаже у стварању нових крвних ћелија, док виши удео бакра помаже у стварању црвених зрнаца.
Прочитајте још: ГЕРАНИЈУМ ЗА КОЖУ, КОСУ И ЗДРАВЉЕ: Магична биљка која у Србији расте као коров
Чувају здравље срца и крвних судова
Редовна конзумација грожђица повезује се са смањењем повишеног крвног притиска. Многи нутријенти из грожђица заслужни су за то, али најснажније деловање се приписује високом нивоу калијума – 100 грама грожђица садржи чак 749 милиграма калијума. Калијум је минерал који доказано смањује напетост крвних судова и крвног притиска.
Фото: Unsplash
Регулишу шећер у крви
У низу студија показало се да грожђице смањују нагле скокове инсулина након оброка, који могу бити опасни за дијабетичаре. Одржавају уравнотежену апсорпцију шећера у организму и регулишу његов ниво, што је од великог значаја за обољеле од оба типа дијабетеса. Грожђице помажу у ослобађању хормона лептина и грелина који дају осећај ситости, а то смањује могућност преједања и олакшава држање дијете.
Штите здравље очију
Због удела полифенолних фитонутријената грожђице су изванредне за очување доброг вида. Оне штите од слободних радикала и помажу у превенцији макуларне дегенерацију, слабљења вида те катаракте. У њима је присутан и витамин А који је такође изузетно важан за добро очно здравље. Он смањује ризик од појаве очне мрене и ноћног слепила.
Смањују киселост организма
Ацидоза – киселост организма – може бити метаболичка или респирацијска. Извор обе киселости је желудац. Киселост организма може довести до многих болести попут чирева, дерматоза, оштећења унутрашњих органа, артритиса, гихта, губитка косе и болести срца. Калијум и магнезијум из грожђица су врло делотворни у неутрализацији киселина у желудачаном соку и регулисању киселости организма.
Прочитајте још: Зашто је добро ЈЕСТИ МАСЛАЧАК? Убаците пар листова у салату, јер је у питању изузетно БЛАГОТВОРНА биљка
Чувају зубе и кости
Калцијум и бор, присутни у грожђицама, важни су у превенцији остеопорозе. Бор је макронутријент битан за правилну изградњу костију и апсорпцију калцијума. Нарочито је користан у превенцији остеопорозе код жена у менопаузи, а благотворно делује на зглобове и кости. Бор помаже у заштити усне шупљине и јачању зубне глеђи. Олеанолична киселина присутна у грожђицама игра посебно важну улогу у заштити зуби од пропадања, каријеса и ломљења.
Рецепт за грожђице који помаже чишћењу јетре
Пола чаше грожђица прелијте топлом водом и оставите да се 15 минута натапају. Затим их добро исперите под млазом воде. Испране грожђице ставите у чашу и до врха сипајте прокувану воду, охлађену на собну температуру. Оставите да одстоји 24 сата. Идућег дана, најбоље ујутро, на празан желудац попијте напитак и поједите грожђице. Лезите у кревет на сат-два и ставите топли облог или термофор на десну страну трбуха. Овај поступак обавља се једном недељно током месец дана, два пута годишње.
БОНУС ВИДЕО: