Идеално време за бербу листа коприве је пролеће касно пролеће, пре цветања
Самоникла коровска биљка коприва у народу је чувена по својим лековитим својствима, посебно узевши у обзир чињеницу да је сваки део ове биљке добар по здравље – лист, корен и семе. Обзиром на обиље витамина који су садржани у младим изданцима ове биљке, у народу чувена жара се одувек користила као помоћ код анемије, упале мокраћних канала, спречава упалне процесе у организму.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Да ли можете да ПРОЧИТАТЕ текст са слике? Тестирајте моћ опажања
Још су стари Грци препознали лековитост коприве и користили је у сврху масаже против болова узрокованих реумом и остеопорозом. Она се сматра најпознатијим природним средством које помаже против анемије, односно малокрвности. Повољно утиче на стабилизацију шећера у крви, а захваљујући диуретском дејству и на регулацију крвног притиска. Поспешује варење и излучивање токсина из организма.
Делотворна је и код болести дијабетеса, проблема са бубрежним каменцом, упалама мокраћних канала, анемије, кожних болести, повећања простате...
Она позитивно делује на проблем са алергијама, прехладом, гихтом, реумом, ишијасом, болести јетре, жучи и слезене, код лоша пробава, чира на желуцу и дванаестопалачном цреву. Делотворна је и код болести дијабетеса, проблема са бубрежним каменцом, упалама мокраћних канала, анемије, кожних болести, повећања простате. Убрзава метаболизам, јача имунитет, спречава упале, зауставља крварење. Подстиче обнову ћелија па тако помаже и код обнове хрскавичног ткива.
Прочитајте још: НАЈЗНАМЕНИТИЈЕ СРПКИЊЕ: За многе од њих нисте чули, а дугујемо им велику захвалност
Како се прикупља коприва?
Коприва се бере у чистој природи, што даље од улице и загађених зона. Млади листови коприве, убрани пре цветања су најукуснији за конзумацију и имају најјаче дејство. Идеално време за бербу листа коприве је пролеће касно пролеће, пре цветања, а може се брати и у јесен пре формирања семена. Приликом бербе, обавезна је заштита руку рукавицама јер мравља киселина и хистамин присутни у лисним длачицама могу надражити кожу те изазвати сврб, бол, црвенило и отеклину. Беру се сасвим млади листови, који се термички обрађују за тренутну конзумацију или се суше за каснију употребу.
Прочитајте још: Зашто се каже "КАО ДА ЈЕ ПАО С КРУШКЕ"? Нећете веровати какво значење се везује за ову воћку
Уколико желите да имате домаћу коприву током целе године, листове коприве можете осушити у хладовини, на прозрачном месту, па је тако осушане одложите у платнене кутиије или вреће. Корен се вади у пролеће и јесен. Након што се четком добро очисти од земље, суши се као и лишће, у хладовини, на прозрачном месту.
Чај за чишћење организма
За припрему чаја за чишћење крви и целог организма потребно је загрејати 200 милилитара воде до тачке кључања. Проврелом водом налити неколико листова свеже коприве и оставити да одстоји у поклопљеној керамичкој шољи између 5 и 10 минута.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Место где се КУПАЈУ ВИЛЕ И ВЕЧНО ВЕЗУЈУ ЗАЉУБЉЕНЕ: На овом месту ствара се један од НАЈВЕЋИХ ВОДОПАДА у Србији
Чај никако не сме да се припрема у металној посуди или шољици. Након што је коприва одстајала у врелој води, мешавину је потребно процедити, по жељи засладити и конзумирати. Чај од коприве конзумирајте умерено и никада га немојте конзумирати пре спавања. Чај је најбоље пити млак, незаслађен и у малим гутљајима. Чају можете да додате, мед, лимунов сок и изрендани ђумбир. Тако ћете додатно ојачати организам и заштитити га од разних инфекција које вребају зими.
БОНУС ВИДЕО:
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ