О исхрани се у последње време води рачуна више него ранијих година и сви тежимо ка томе да једемо здраву, квалитетну храну.
Трудимо се да изаберемо што боље воће и поврће на пијаци и често се водимо мишљу да је воће које не изгледа беспрекорно здравије.
Међутим, професор доктор Милан Стевић са Пољопривредног факултета срушио је један од опште прихваћених митова - апсолутна је заблуда да је црвљива воћка и она која не изгледа лепо здравија.
Прочитајте још: У древној медицини користили су га Абориџини, а данас се ОВО УЉЕ највише користи у лечењу АКНИ
- То може да буде тако, али у већини случајева ако је јабука оштећена, то врло често само значи да произвођачи нису применили адекватне мере заштите или на време. Врло често на истој тезги код истог продавца имате и црвљиве јабуке и оне које то нису. Убеђен сам да је то из истог воћњака - рекао је је професор Стевић за РТС и истакао да су јагоде потенцијално најризичније кад су остаци пестициди у питању.
- То је осетљива биљна врста који напада велики број штеточина и пестициди морају да се примењују у њеној производњи. Други разлог је што је јагода најосетљивија управо у фазама технолошке зрелости, то јест неопсредно пре и током њене бербе. Трећи разлог је њена грађа. Покожица јагоде је изузетно пријемчива за пестициде. Она је јако нежна и не можемо, као код јабуке, код које имамо могућност да скинемо кору, или парадајз који можемо грубље да оперемо под млазом воде. Код јагоде то не можемо а да не повредимо плод - навео је Стевић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ