Уместо релаксације и опуштања, сан нам може донети и стрес.
После напорног дана, сви се радујемо ушушкавању у топли кревет. Сан има функцију да нас релаксира и омогућава нам да акумулирамо енергију за сутрашњи дан. Али, то баш и није увек тако - у сну нам се могу догодити и бројне застрашујуће ствари и сигурно се питате шта нам се све може догодити док спавамо?
1. Синдром експлодирајуће главе
Ово се дешава када се особа пробуди услед "снажне експлозије" у глави коју осети, а коју могу да прате звукови или бљесци. Ако сте доживели ово не брините, није опасно, само је искуство застрашујуће.
Прочитајте још: Лепотом је освојила свет, а њен живот био је мрачнији од самог ПАКЛА: Ово је најтрагичнија судбина у свету моделинга ИКАДА
2. Апнеа
Апнеа је стручан назив за нагли прекид дисања током сна, због чега се особа нагло буди и реже долази до даха. Међутим, за ову појаву постоји научно објашњење - када спавамо, мишић ждрела се опушта, што понекад може довести до блокаде ваздуха. Ово стање може бити опасно, нарочито по старије људе и хроничне болеснике.
3. Снови који нам се изнова понављају
Добар део популације доспео је у ову ситуацију. Многим људима у снове долазе исти људи, слике, облици или ситуације. Психолози верују да су овакви снови повезани са нашим свакодневним животом, а нарочито проблемима са којима се нисмо суочили. Стога се верује да нам ови снови долазе као вид "подсећања" да треба да се суочимо са њима и да их решимо.
4. Парализа сна
Ово стање се дешава када се особа у сред ноћи пробуди из сна са осећајем да не можете да се померите или проговорите. У том тренутку Ваш ум је будан, али тело није. Овакво стање често је пропраћено и другим халуцинацијама. У античко доба је ово стање тумачено као опседање злих духова, а постоје веровања да се парализа сна чешће дешава атеистима.
Наука је дала објашњење овог феномена: док спавамо мишићи нам се не померају, односно мишићи су неактивни, а до описаног стања долази када нам се мозак укључи, тј. када се пробудимо, а мишићи не испрате ту активност у датоммоменту. Статистика говори да је око 7 % људи доживело ово искуство барем једном.
Прочитајте још: Преживела је пад авиона са 10.000 метара: Ево како је Весна Вуловић избегла смрт
5. Причање у сну
Особа која прича у сну није свесна ове радње. Ово је врло чест феномен који, према проценама стручњака, траје око 30 секунди и чешћа је појава код мушкараца и у дечијем узрасту. Сматра се да је окидач за ову ситуацију стрес, и да особа на овај начин у сну пружа отпор оном што је на јави мучи.
6. Осећај пропадања
Стање које смо готово сви доживели и које се углавном јавља пре него што утонемо у сан. Већина том приликом осети "као да пропада" све док се не тргне из сна. Објашњење овог феомена је мало језиво: с обзиром да је спавање заправо слично умирању - мишићи постају неактивни, успорава се срчани ритам и дисање, мозак се уплаши од тог стања и шаље овај импулс пропадања као врсту проверу.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ