Прокрастинација спавања је данас веома заступљена.
Издвајање времена за себе је нешто што је препоручљиво зарад доброг ментално здравља, али не и увек тако лако изводљиво. Посао, обавезе око деце, чување кућних љубимаца и још покушај каквог-таквог друштвеног живота одузимају скоро цео дан, па се на крају нађете у тишини једино непосредно пред спавање. И иако вам се очи склапају, а тело каже да је време за спавање, ипак пуштате неку серију или филм…
Прочитајте још: ТРИ СТВАРИ које треба да променимо како бисмо смањили стрес и нервозу
Звучи познато? То је нешто што психолози зову „прокрастинација спавања“, а што описују као „жртвовање сна за слободно време које иначе није могуће остварити у току дана“. А то сви радимо понекад, иако је истраживање показало да у томе предњаче жене и студенти. Није страшно ако то урадите једном неколико недеља, али, уколико пређе у навику, може бити веома опасно по здравље. Уколико успете да уклопите мало времена за себе и довољно сна, онда ће и ваше тело и ваш ум добити оно што им је потребно.
Међутим, како год да окренете, недостатак сна је увек лоша ствар. Људи који не спавају довољно имају проблема са концентрацијом, реакције могу да им буду спорији, памћење може да им се поремети и тешко им је да се пребаце са једног задатка на други. Све то на дуже стазе уопште није безопасно, тако да ипак треба пронаћи начине да смањите ову навику.
Прочитајте још: САМО ЈЕДНО ПИТАЊЕ је довољно да откријете са каквом особом разговаре
Пре свега, убедите себе да сан јесте слободно време и да је то нешто због чега ћете бити захвални себи. Пронађите неку кратку рутину пред одлазак на спавање која ће вас опустити – лагано разгибавање, читање, купка… Такође је добро правити паузе у току радног дана које ћете искористити за себе. Ово можда звучи тешко изводљиво, али сигурно можете издвојити 5-10 минута за кратак позив, брзо скроловање омиљене друштвене мреже или решавање судоку задатка. Тако ћете смањити тенденцију да остаје будни до раних јутарњих сати.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ