Ово занимљиво истраживање спроведено је у Америци.
Неко рано иде на спавање, док други на починак одлазе тек после поноћи. Шта то говори о једнима, а шта о другима?
Истраживачи са британског Универзитета Варвик открили су везу између навика спавања и личности, и дошли до закључка да су јутарњи типови вероватно савеснији, али и мање отворени према другима, у односу на људе који се касније буде.
Прочитајте још: Кад обичаји упропасте свадбу: Уместо романтичног посипања, гост ГАЂАО младу пиринчем у ЛИЦЕ (ВИДЕО)
Стручњаци сматрају и да су особе које раније иду на спавање и раније устају дисциплинованије, али су мање директне у комуникацији са другима и ређе жуде за узбуђењима.
- Открића су нам помогла да пронађемо два могућа начина како личност може да утиче на хронотип - поручили су стручњаци са британског универзитета и додали:
– Особине могу да утичу на хронотип обликовањем склоности људи према различитим друштвеним активностима и понашању, на шта пак може утицати време када иду на спавање и када се буде.
Због чега је још добро устајати раније?
Ново истраживање истраживача са Универзитета у Колораду каже да би само један сат устајања пре уобичајеног времена помогло бољем расположењу и позитивно утицао на ментално здравље.
Раније студије показале су да, како их многи зову, "ноћне птице" имају двоструко већу вероватноћу да пате од депресије него ранораниоци без обзира на дужину спавања.
- Већ неко време знамо да постоји веза између времена спавања и расположења. Открили смо да је чак и сат времена ранији одлазак на спавање повезан са знатно мањим ризиком од депресије - рекла је виша ауторка студије Селин Ветер.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ