Ovo zanimljivo istraživanje sprovedeno je u Americi.
Neko rano ide na spavanje, dok drugi na počinak odlaze tek posle ponoći. Šta to govori o jednima, a šta o drugima?
Istraživači sa britanskog Univerziteta Varvik otkrili su vezu između navika spavanja i ličnosti, i došli do zaključka da su jutarnji tipovi verovatno savesniji, ali i manje otvoreni prema drugima, u odnosu na ljude koji se kasnije bude.
Pročitajte još: Kad običaji upropaste svadbu: Umesto romantičnog posipanja, gost GAĐAO mladu pirinčem u LICE (VIDEO)
Stručnjaci smatraju i da su osobe koje ranije idu na spavanje i ranije ustaju disciplinovanije, ali su manje direktne u komunikaciji sa drugima i ređe žude za uzbuđenjima.
- Otkrića su nam pomogla da pronađemo dva moguća načina kako ličnost može da utiče na hronotip - poručili su stručnjaci sa britanskog univerziteta i dodali:
– Osobine mogu da utiču na hronotip oblikovanjem sklonosti ljudi prema različitim društvenim aktivnostima i ponašanju, na šta pak može uticati vreme kada idu na spavanje i kada se bude.
Zbog čega je još dobro ustajati ranije?
Novo istraživanje istraživača sa Univerziteta u Koloradu kaže da bi samo jedan sat ustajanja pre uobičajenog vremena pomoglo boljem raspoloženju i pozitivno uticao na mentalno zdravlje.
Ranije studije pokazale su da, kako ih mnogi zovu, "noćne ptice" imaju dvostruko veću verovatnoću da pate od depresije nego ranoranioci bez obzira na dužinu spavanja.
- Već neko vreme znamo da postoji veza između vremena spavanja i raspoloženja. Otkrili smo da je čak i sat vremena raniji odlazak na spavanje povezan sa znatno manjim rizikom od depresije - rekla je viša autorka studije Selin Veter.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU