Со врши важну улогу у физиолошким процесима и неопходна је за живот и здравље.
Људско тело не може да произведе со, зато она мора да се уноси пеко хране. Недостатак соли уноси хемијску неравнотежу у организам. Без ње, мишићни и нервни систем престао би да функционишу.
Ипак, није свеједно каква со се конзумира. Постоји велика разлика између прерађене (рафиниране) и природне соли. Хималајска со је једина која има савршену кристалну структуру. Из такве кристалне структуре тело без великог напора може лако и једноставно апсорбовати све вредне минерале и елементе у траговима.
Прочитајте још: Да ли БАНАНЕ смеју да се ЗАМРЗНУ? Ми знамо КАКО
Хималајска со је уједно и најчистија со на свету те поседује 84 минерала и елемената. Припада групи камених соли, али за разлику од осталих, настала је под великим тектонским притиском у трајању од 250 милиона година. Добија се у подножју Хималаја. Ручно се меље, пере и суши на сунцу, чиме су у потпуности очувани сви њени вредни састојци.
Хималајска со чисти синусе, спречава грчење мишића, помаже одржавању мишићног тонуса и чврстоће, учвршћује кости, спречава настанак остеопорозе, ширење вена на ногама и бедрима. У прошлости се хималајска со сматрала резервисаном за краљеве и високо друштво. Крупније млевена хималајска со се користила у купкама и разним козметичким третманима за пилинг коже и слично.
Данас се хималајска со користи као зачин, али и у козметици.
Прочитајте још: Тежак за одржавање, али ЛЕП: Три САВЕТА како да РАВНА ПЛОЧА буде као нова
Изврсна у разноврсним јелима
Она има разне нијансе ружичасте боје и, осим као додатак јелима ради побољшања укуса, веома је декоративна. Укус јој је благ и ненаметљив па је због тих особина прикладна за све врсте сланих јела, али у малим количинама и оних слатких. Због богатства минерала препоручује се и као додатак за здраве напитке од воћа и поврћа (смути). Препоручује се максимално три грама соли дневно, али не док се храна термички обрађује него после. Идеална је за салате.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ