Доносимо вам кратак водич у коме ћете, у зависности од врсте хране коју кувате, добити одговор када треба да додате со за савршен укус.
Кување може да представља праву науку, посебно онима који не знају да баратају зачинима, а со је један од најважнијих зачина у свакој кухињи. Свака намирница разликује се сама по себи и зато је важан индивидуалан приступ током зачињавања. Сазнајте које намирнице треба солити пре јела, а које тек када је намирница кувана:
Пасуљ - после
Постоје несугласице око тога када се со додаје у лонац приликом кувања пасуља. Ако питате неког кувара, рећи ће вам да су учени да се со додаје тек при крају кувања, када пасуљ већ омекша. Наводно, ако се дода на почетку кувања, пасуљ може да остане тврд и треба ће му више времена да буде готов.
Тестенина- пре
Када је у питању тестенина, со је увек потребно додати на почетку, односно у лонац с водом у којем ћете касније кувати тестенину. Тестенина је тешки скроб који за време кувања упија одређени процентат воде како би омекшала. За време кувања у сланој води, тестенина упија со с водом, а резултат је бољи укус. Ако тестенину накнадно посолите, неће имати тако добар укус.
Прочитајте још: Кувани КУКУРУЗ једемо на овај начин, али ЈАПАНСКА МЕТОДА је много ЛАКША (ВИДЕО)
Пиринач - пре
Слично тестенини, пиринач такође солимо на почетку кувања како би апсорбовали слану воду током термичке обраде. Разлика је у томе то што нам је за пиринач потребна мања количина соли. Такође, након кувања пиринач постаје смеса, и ако бисмо со додали тада, кристали соли ће се неравномерно залепити за њу због чега ће сваки залогај имати другачији укус.
Динстани лук - пре или после
Со извлачи воду из хране. Када је додате поврћу, омекша га, па је то потребно узети у обзир пре кувања. Ако желите да лук буде златан и крцкав, онда додајете со на крају пржења. Ако желите да буде гњецав и мекан, онда на почекту, чим га ставите у уље. Тако неће потамнети и остаће мекан.
За пиринач је потребна мала количина соли.
Динстане печурке - после
Тајна укусних печурака у кувању је у довољно високој температури, с тачно одређеном количином уља која је потребна и мало соли на крају кувања. Печурке су богате водом, па ако их посолите на почетку, прерано ће отпустити све своје укусне сокове, па ће се смежурати и постати гумене. Зато их увек солите на крају термичке обраде.
Прочитајте још: Да ли сте чули за ЈАПАНСКУ ВОДУ? Можете је направити код куће, а ово су њене ПРЕДНОСТИ
Месо - пре
Месо увек солите пре почетка печења. За време печења на шпорету, роштиљу или у рерни, сирово месо се скупља и тек касније упија све укусе. Посолимо ли сирово месо пре печења (и додамо уобичајене зачине), оно ће пуно боље упити зачине и биће укусније.
Кромпир - и пре и после
Сирови кромпир упија со више него било која друга намирница, зато се често препоручује да га убаците у јело које смо пресолили како би извукао вишак. Приликом кувања кромпира, пола количине соли која пише у рецепту додајте одмах у лонац с водом како би кувањем упио слану воду. Преостали део соли додајте након што је кромпир куван.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ