У зависности од музике која му је пуштана током сазревања, сир је мењао укус.
Необичан експеримент спроведен у Швајцарској под називом "Цхеесе ин Сурроунд Соунд" показао је да излагање сазревајућег сира музици резултира бољим укусом.
Студија је спроведена јер су научници хтели да испитају како микроорганизми који дају укус сиру могу да реагују на различите врсте звучних таласа.
Прочитајте још: Кратки водич за божанску капљицу: Упарите сиреве уз вина
Током тестирања, девет идентичних колутова ементалера од 22 килограма стављено је у појединачне дрвене сандуке и пуштано им је пет различитих музичких жанрова и три различите фреквенције (висока, средња, ниска).
Фото: Пиксабеј
Сваком комаду сира је додељена песма коју је "слушао" 24 сата током процеса сазревања, и тако шест месеци. Неке од мелодија биле су Моцартова "Чаробна фрула", Лед Цепелин "Стаирwаy то Хеавен" и "Трибе Цаллед Qуест" – "Јазз (Wе гот гот)".
Ови акустични колутови сирева затим су подвргнути испитивањима прехрамбених технолога са Универзитета примењених наука у Цириху. Закључено је да "сиреви изложени музици имају опште блажи укус у поређењу с контролним узорцима који нису били изложени".
Разлике су биле врло јасне, што се тиче текстуре, укуса и изгледа.
Хип-хоп узорак био је најукуснији од свих сирева изложених музици, рекли су истраживачи.
Ти невероватни резултати показују како биоакустични утицај звучних таласа утиче на метаболичке процесе у сиру.
Сиреви су затим представљени висококвалификованим кулинарским стручњацима у тесту слепог укуса. Утврдили су да су сиреви који су били изложени ниским фреквенцијама били слађи од осталих.
"За кувара попут мене ови резултати су фасцинантни. То нам отвара нове путеве у смислу креативног рада с храном у будућности", рекао је швајцарски кувар Бењамин Лизи.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ