Зимница вам може трајати годинама
Уколико не стерилишете добро тегле и флаше може се десити да се сок или ајват поквари и убуђа и пре времена.
Рерна као стелиризатор
Многе младе домаћице прибегавају разним начинима за стерилизацију тегли и флаша за сок. Неке их након прања потапају у врелу воду како би убиле микробе пшри чему треба бити максимално опрезан. Прво, стаклене тегле или флаше, посебно ако су од тањег стакла, могу да попуцају кад дођу у додир са врелом водом. Друго, кључала вода прска на све стране па постоји оправдан ризик да задобијете озбиљне опекотине на рукама.
Уместо тога боље је и безбедније примењивати једноставан трик који се користиле наше баке. Оне су на врло једноставан начин стерилисале тегле и флаше, а њихова зимница се никад није кварила колико год да стоји.
Да бисте постигли ефекат стерилизације потребно је да најпре добро оперете тегле и флаше са детерџентом за прање судова. Уколоните све видљиве знакове прљавштине. За прање флаша добро дођу посебне четке које се могу купити на било којој пијаци или у пластикати а које имају дугачку дршку како бисте дошли до наудаљенијих делова на дну саме флаше.
Исто правило важи и за стерилизацију флаша за домаћи сок
Након што их добро оперете и још боље исперете оставите их на чистом да се добро оцеде и осуше. Пре самог паковања зимнице укључите рерну шпорета на 50 до 100 степени у унутра ставите чисте и суве тегле и флаше.
Оставите их у рерни 15 до 20 минута да се стерилишу. Након тога користећи рукавице за печење извадите их из рерне и у вреле тегле сипајте врео ајвар или џем, односно сок од рецимо парадајза у флаше. Одмах затворите тегле или флаше и одложите их у кутију у коју сте ставили ћебе.
Кад све завршите замотајте тегле у ћебе како би се постепено хладиле наредних 24 сата. После тога можете да их поређате у шпајиз, а након отварања тегле са зимницом чувајте је у фрижидеру јер је храна дошла у додир са ваздухом и бактеријама које се преносе на овај начин.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ