Да вам не би пропала цела зимница, водите рачуна о хигијени и правилима стерилизације тегли. Док припремате зимницу, обавезан корак је и стерилизација стаклене амбалаже у коју ћете сместити ваш ајвар, џем и друге намазе или киселу туршију.
Овај корак никако не смете да прескочите, јер ако флаше или тегле не буду 100 одсто чисте, читав труд може да вам пропадне.
Наше баке одавно су смислиле сјајан начин стерилизације амбалаже за туршију, а што је од свега најбоље, не захтева много ни труда, ни времена, ни вештине.
Први корак је да стаклене тегле и флаше добро оперете детерџентом за судове који иначе користите. Кад се кратко оцеде, лагано их пребришите чистом памучном кухињском крпом, која не оставља длачице.
Прочитајте још: Торта за викенд пред нама: Састојци су једноставни и лако се прави (ФОТО/ВИДЕО)
Трећи и последњи корак јесте да загрејете рерну на максимално 100 степени, поређате тегле у плех тако да им отвор буде окренут надоле, и ставите их да се греју 15-20 минута.
Пажљиво их извадите из рерне (стакло ће бити врело) и крените на пуњење док су тегле још топле.
Неке домаћице воле да се потпуно осигурају, па претходно стављају тегле у кључалу воду да се кратко "прокувају", па тек онда стављају у рерну. На овај начин можете да избегнете брисање крпом - топлота рерне ће осушити преосталу воду.ж
Прочитајте још: Остало вам је зимнице? Направите укусну чорбицу од ПЕЧЕНИХ ПАПРИКА (РЕЦЕПТ)
Савет плус: Савремене домаћице за стерилизацију посуђа користе машину за суђе. Поједине машине имају опцију стерилизације, а уколико немају, онда свакако тегле укључите на програм који суђе пере на температури од 70 степени Целзијуса. Након прања тегли у машини, можете безбедно сипати зимницу у њих.
За додатну стерилизацију, тегле напуњене зимницом можете опет да ставите у машину за суђе па укључите на најјачи програм, тј. са највишом температуром, али без прашка за прање суђа.